2024/06/20

عمان

مهاجرت نیروی کاری به عمان: مهندسی IT و مدرس زبان انگلیسی

ویزای کار عمان در دو سال گذشته و به خصوص از سال 2019 به بعد به شدت مورد توجه ایرانیان بوده است. و با توجه به سختی‌های اخذ ویزاهای کاری از کشورهایی نظیر کانادا، استرالیا، نیوزیلند و… بسیاری از هموطنان با این تصور که ویزای کار عمان به سادگی صادر می‌شود دست به اقدام برای اخذ این ویزا می‌کنند. عمان که به آن سوئیس آسیا نیز می‌گویند در حوزه‌ی خلیج فارس واقع شده و از نظر ابعاد بعد از عربستان بزرگترین کشور در حوزه خلیج فارس محسوب می‌شود. همچنین ویزای کار عمان مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

این لقب از این جهت به این کشور داده شده که برای حل تعارضات کشورهای منطقه همیشه مداخله کرده و خود این کشور هیچ موقع در کانون درگیری‌ها نبوده است. این کشور در جنوب دریای عمان واقع شده و با کشور امارات و یمن همسایه است. پایتخت این کشور شهر مسقط است. عمان در یک دهه‌ی گذشته با افزایش بهای نفت و درآمدهای سرشاری که از این حوزه به خود اختصاص داده است، به توسعه‌ی خود پرداخته و به همین علت با کمبود شدید نیروی کار در برخی رشته‌ها مواجه است.

خبر مهم این است که عمان جهت جذب متخصص IT و همچنین مدرس زبان انگلیسی با سابقه‌ی کار حداقل سه سال اعلام نیاز کرده است. این پذیرش حقوق و مزایای بسیار قابل ملاحظه‌ای دارد و یک پذیرش محدود به حساب می‌آید. پس بهتر است برخی از شرایط اخذ ویزای استهدام و همچنین مدارک لازم را مرور کنیم:

شرایط اخذ ویزای استخدام کشور عمان

  • سن فردی که قرار است به عمان مهاجرت کند نباید کمتر از ۲۱ و بیشتر از ۶۰ سال باشد.
  • جنسیت فرد مورد تقاضا باید منطبق با جنسیت ذکر شده در مجوزی که اداره کل امور کارگری عمان صادر کرده است باشد.
  • مشخصات شغلی که در مجوز کار ذکر شده باید همان شغلی باشد که ویزا برای آن صادر شده است.

مدارک لازم جهت کار در عمان

  • دو قطعه عکس ۶×۴
  • اگر اعتبار گذرنامه فرد کمتر از ۶ ماه باشد باید یک کپی از گذرنامه‌ی وی به مدارک ضمیمه گردد.
  • یک نسخه از مجوزی که توسط وزارت نیروی عمان برای آن کار صادر گردیده باید به فرم درخواست ضمیمه گردد.
  • اگر درخواست به وسیله‌ی فردی به جز حامی ارائه گردد، این نماینده باید تبعه‌ی عمان بوده و مجوز کتبی از اداره‌ی گذرنامه و اقامت برای درخواست کننده را در دست داشته باشد.
  • کشور عمان برای ورود اتباع برخی کشورها، اخذ یک گواهی پزشکی در خارج از کشور قانونی از وزارت بهداشت عمان را شرط کرده تا از سلامت جسمی آن‌ها اطمینان حاصل کند. این گواهی سلامت اگر به تائید وزارت بهداشت کشور عمان برسد، فرد اجازه‌ی ورود به خاک عمان را دارد. کشورهایی که اتباع آن ملزم به اخذ این گواهی هستند شامل هند، پاکستان، اتیوپی، فیلیپین، بنگلادش، مصر، اندونزی، سریلانکا و سودان می‌باشد.
  • برای برخی از مشاغل در عمان علاوه بر مدارک مورد نیاز، باید مجوز آن حرفه نیز توسط دولت عمان تائید شود.
error: Content is protected !!