۱۳۹۹/۰۴/۲۳

کبک از تغییرات مهاجرتی اول نوامبر منصرف شد

کبک از تغییرات مهاجرتی اول نوامبر منصرف شد

جدیدترین خبرهایی که از کبک به دست ایران مهاجر رسیده است حکایت از این دارند که دولت کبک از تغییراتی که قرار بود از اول نوامبر در برنامه‌ی تجربه کبکی اعمال شود صرف نظر کرده است. وزیر مهاجرت کبک آقای Simon Jolin-Barrette در پست فیسبوکی خود این مطلب را تایید کرده است.

 

این تصمیم بعد از اظهار نگرانی‌ها و اعتراضات دانشجویان و کارگران خارجی در اوایل هفته‌ی گذشته اتخاذ شده است. گفتنی است برنامه‌ی تجربه‌ی کبکی یا PEQ یکی از مسیرهای مهاجرتی محبوب است که به دانشجویان خارجی فارغ التحصیل از دانشکده‌های کبک و نیز کارگران خارجی موقت ساکن و شاغل کبک اجازه‌ی درخواست برای انتخاب شدن جهت اقامت دائم را صادر خواهد کرد.

 

مقررات جدید که پیش از این به اطلاع همراهان گرامی ایران مهاجر رسید تنها افرادی را در بر می‌گرفت که در برخی از مشاغل و رشته‌های معین مشغول به تحصیل و کار می‌باشند. این در حالی است که این محدودیت پیش از اول نوامبر وجود نداشت و بدین ترتیب بسیاری از متقاضبان را رد می‌کرد.

 

پس از انتشار خبر مبنی بر اعمال ضوابط و مقررات جدید بسیاری از دانشجویان و کارگران و نیز رهبران کسب و کار و دانشگاه‌ها انتقاد خود را مطرح کردند. انتقادات آن‌ها باعث عقب نشینی دولت کبک شد. دانشگاه‌ها و رئیس اتاق بازرگانی مونترال از این عقب نشینی استقبال کرده و مراتب خرسندی خود را ابراز کردند. این دومین باری است که وزیر مهاجرت کبک در رابطه با سیاست‌های مهاجرتی مجبور به عثب نشینی می‌شود. پیش از این در فوریه‌ی سال جاری تصمیم وزیر مهاجرت کبک مبنی بر به تعلیق درآوردن ۱۸۰۰۰ درخواست مهاجرت از طریق برنامه‌ی اسکیلد ورکر( کارگر ماهر) کبک منجر شد که دادگاه رای به این دهد که تا زمان به تصویب درآمدن این قانون، دولت به این ۱۸۰۰۰ رسیدگی کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!