۱۳۹۹/۰۵/۱۸

گزارشی از عملکرد اکسپرس انتری در سال ۲۰۱۹

گزارشی از عملکرد اکسپرس انتری در سال ۲۰۱۹

سال ۲۰۱۹ را در حالی پشت سر گذاشتیم که اکسپرس انتری متقاضیان را شگفت زده کرد. با اینکه کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری رکورد ۲۰۱۸ را نشکست اما با دعوت از ۸۵,۳۰۰ متقاضی برای تقاضا جهت اقامت دائم باز هم به هدف خود نزدیک تر شد. این حکم از صدور دعوتنامه طی یک سال از سال ۲۰۱۵ تا کنون تنها دو بار اتفاق افتاده است.

 

وزارت مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا در طول سال ۲۰۱۸ مجموعا ۲۶ پذیرش از طریق اکسپرس انتری و ۲۴ پذیرش از طریق برنامه‌های مرتبط با اکسپرس انتری برگزار کرد؛ تعداد دعوتنامه‌های صادره طی هر کدام از این پذیرش ها بین ۳۲۰۰ تا ۳۹۰۰ متغیر بود. با توجه به اهداف بالایی که کانادا برای جذب مهاجر از طریق سه برنامه‌ی مرتبط با اکسپرس انتری و نیز برنامه‌ی مهاجرت استانی طی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ داشت انتظار می‌رفت که تعداد متقاضیان اکسپرس انتری که در سال ۲۰۱۹ دعوت می‌شوند از تعداد متقاضیان دعوت شده در سال ۲۰۱۸ فراتر برود.

 

اما از آنجایی که در اواخر سال ۲۰۱۸ متقاضیان زیادی دعوت شدند می‌توان علت شکسته نشدن رکورد سال ۲۰۱۸ در سال ۲۰۱۹ را این دانست که وزارت مهاجرت کانادا می‌بایست تعداد دعوتنامه‌ها را پایین نگه می‌داشت تا فرایند رسیدگی درخواست‌های اقامت دائم را همان شش ماه نگه دارد.

 

حجم پذیرش‌ها در سال ۲۰۱۹

یکی از نکات در پذیرش‌های اکسپرس انتری ۲۰۱۹ این بود که روند افزایش تدریجی تعداد دعوتنامه‌ها طی هر دو یا سه ماه که در سال ۲۰۱۸ شاهد آن بودیم رعایت نشد. در عوض در سالی که گذشت تعداد دعوتنامه‌ها و حجم پذیرش‌ها خیلی غیر قابل پیش بینی بودند و امکان نداشت به طور قطع بتوان پیش بینی کرد که آیا در دور بعدی کانادا دعوتنامه‌ها را کاهش خواهد داد یا افزایش.

 

مثلا سه ماهه‌ی آخر ۲۰۱۹ را می‌توان به یاد آورد که در ماه اکتبر ۳۹۰۰ دعوتنامه صادر شد و در نوامبر ۳۶۰۰ و در نهایت در دسامبر ۳۲۰۰ دعوتنامه. اکنون پرسش این است که آیا وزارت مهاجرت کانادا همچنان به برگزاری پذیرش‌های بزرگ و متوالی‌تر طی سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد یا خیر؟

 

کانادا قرار است از طریق اکسپرس انتری در سال جدید ۸۵۸۰۰ مهاجر جذب کند و این عدد را در سال ۲۰۲۱ به ۸۸۸۰۰ برساند. همچنین از طریق برنامه‌ی مهاجرت استانی قرار است طی سال جدید ۶۷۸۰۰ مهاجر جذب کرده و این رقم را در سال ۲۰۲۱ به ۷۱۳۰۰ برساند. نتیجه‌ی انتخاب اکتبر و انتخاب شدن مجدد حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو بدین معنی است که احتمالا تعداد مهاجران طی سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت.

 

حداقل امتیاز مورد نیاز

دعوتنامه‌ها یا ITAها بر اساس امتیاز متقاضیان اکسپرس انتری در سیستم جامع رتبه بندی صادر می‌شوند؛ این امتیاز بر اساس عواملی نظیر سن، تحصیلات، سابقه کار دارای مهارت و تسلط بر زبان‌های انگلیسی یا فرانسه و سایر عوامل داده می‌شود.

 

طی هر ۲۴ پذیرش مختص تمام برنامه‌ها در سال ۲۰۱۹ حداقل امتیاز بین ۴۳۸ در ۳۰ ژانویه و ۴۷۵ در ۳۰ اکتبر متغیر بود؛ این در حالی ست که در سال ۲۰۱۷ این حداقل امتیاز ۴۱۳ بود. بالاتر رفتن حداقل امتیاز در پذیرش‌های اکسپرس انتری طی سال ۲۰۱۹ را می‌توان به پایین‌تر بودن تعداد دعوتنامه‌ها طی کل سال و اینکه چهار نوبت بین پذیرش‌ها فاصله‌ی بیش از دو هفته وجود داشته است مرتبط دانست. همچنین گفتنی است که سال ۲۰۱۹ سال پرباری برای برنامه مهاجرت استانی کانادا بوده است. یکی دیگر از دلایل بالاتر بودن حداقل امتیاز طی سال ۲۰۱۹ را می‌توان این دانست که تعداد متقاضیان اکسپرس انتری که از طریق استان‌ها انتخاب می‌شوند و ۶۰۰ امتیاز اضافی دریافت می‌کند رو به افزایش بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!