۱۳۹۹/۰۸/۱۰

صلح شکلاتی؛ از پناهندگی تا شهروندی کانادا

صلح شکلاتی؛ از پناهندگی تا شهروندی کانادا

چهار سال پیش بود که طارق حداد به عنوان پناهنده‌ای سوری وارد نوا اسکوشیای کانادا شد. حالا اما در موقعیتی قرار دارد که هفته‌ی بعد شهروند کانادا خواهد شد و آن را افتخار بزرگی برای خود می‌داند. مراسم شهروندی او در ۱۵ ژانویه در هلیفکس نوا اسکوشیا برگزار خواهد شد – هلیفکس با جایی که شرکت شکلات سازی موفق خود به نام Peace by Chocolate را تاسیس کرده تنها دو ساعت با اتوموبیل فاصله دارد.

 

شرکت او در ابتدا یک کسب و کار خانگی بود؛ حالا اما ۶۴ توزیع کننده در سراسر کانادا محصولات او را در فروشگاه‌های بزرگی نظیر Foodland به فروش می‌رسانند. حداد نه تنها مدیرعامل شرکت است بلکه در هیئت مدیره‌ی شرکت Invest Nova Scotia هم عضو است. او سخنرانی حرفه‌ای هم هست که در کشورهای اروپایی، جاماییکا، آمریکا و تمام استان‌ها و مناطق کانادا به سخنرانی پرداخته است.

 

به  گفته‌ی حداد شهروند کانادا شدن یک پیشرفت طبیعی برای او است چرا که از وقتی که پای خود را بر روی خاک کانادا گذاشته همیشه احساس کانادایی بودن داشته است. او می‌گوید:« حالا می‌توانم دور دنیا سفر کنم و عضو خانواده‌ی بزرگ کانادا که کارهای بسیار بزرگی را در دنیا انجام می‌دهد باشم.»

 

حداد متولد دمشق سوریه است. او در دمشق یک شرکت شکلات سازی خانوادگی داشت که با آغاز جنگ در سوریه نابود شد و آن‌ها مجبور شدند به لبنان کوچ کنند. به گفته‌ی حداد او می‌خواسته پزشک شود و پدرش دومین کارخانه‌ی بزرگ شکلات سازی در خاورمیانه را داشته و با شروع جنگ همه چیزشان را از دست دادند.

 

او می‌گوید:« وقتی سپتامبر ۲۰۱۵ وارد کانادا شدم، هیچی جز رویا نداشتم؛ می‌خواستم به جامعه‌ی کانادا کمک کنم.» آن‌ها در چمدان‌هایشان فقط لباس داشتند. اول حداد و سپس پدر، مادر و سه خواهر و بردارش وارد کانادا می‌شوند. بیست سال بود که شرکت شکلات سازی را در سوریه راه انداخته بودند و حالا با دست خالی در کانادا، نمی‌دانستند که چه باید بکنند. حداد در ادامه می‌گوید:«ما می‌دانستیم که دوره‌ی سختی برای خونواده‌مان در پیش است. تنها چیزی که به آن حتیاج داشتیم ایمانی راسخ و ارتباطات زیاد بود.»

 

جامعه‌ی Antigonish نوا اسکوشیا شکلات‌های حداد را در عرض ده دقیقه تمام کردند! از آن جا بود که نقطه‌ی عطفی برای این خانواده رقم خورد. حداد شروع کرد به فروختن شکلات‌ها در فروشگاه‌های محلی و در نهایت متوجه شد که برای اداره‌ی کارآمدتر کسب و کار باید تجهیزات خاص شکلات سازی را هم خریداری کند. آن‌ها به مغازه و کارخانه نیاز داشتند؛ آن هم بدون وام بانکی!

 

حداد می‌گوید آن‌ها به سود بانکی اعتقاد ندارند و بنابراین اعضای جامعه‌شان کمک کردند و سرمایه‌ای جمع شد که باید ظرف شش ماه بازپرداخت می‌شد. اما آن‌ها در عرض یک ماه پول را پس دادند و سپس با کمک یک تیم ۳۰ تا ۳۵ نفره از جامعه، مغازه را افتتاح کردند. شرکت Peace by Chocolate در سال ۲۰۱۶ رسما افتتاح شد و در تیتر خبرهای ملی کانادا قرار گرفت. آن‌ها همچنین در سخنان جاستین ترودو نخست وزیر کانادا هم مطرح شدند. همه‌ی این‌ها یک چیز را به ما می‌گوید: با داشتن هدف و رویا در سر، می‌توان با هیچ وارد کانادا شد و به موفقیت نهایی دست یافت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!