۱۳۹۸/۱۲/۰۹

انقلاب مهاجرتی کانادای آتلانتیک ادامه دارد

انقلاب مهاجرتی کانادای آتلانتیک ادامه دارد

خبرها از این حکایت دارند که در سال ۲۰۱۹ منطقه‌ی آتلانتیک کانادا از حدود ۱۸۰۰۰ مهاجر جدید استقبال کرده است. منطقه‌ی آتلانتیک کانادا که شامل استان‌های نیو فاندلند و لابرادور، جزیره‌ی پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک می‌شود طی سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی را برای جذب مهاجران انجام داده است.

 

جمعیت این منطقه از کانادا هم با بحران مواجه است؛ نرخ زاد و ولد کم شده است، جمعیت رو به پیری است، ساکنان منطقه به شهرهای دیگر کانادا مهاجرت می‌کنند و تعداد کمی از شهرهای دیگر به این منطقه به قصد زندگی و مهاجرت ورود می‌کنند. در نتیجه دولت‌ها، کارمندان، کالج‌ها و دانشگاه‌ها و سازمان‌های خدمت دهنده به مهاجران در این منطقه از کانادا تلاش‌هایی را در راستای توسعه‌ی راهبردهایی جهت جذب و استقبال از مهاجران، دانشجویان خارجی و نیروی کار موقت بیشتر، صرف کرده‌اند.

 

در سال ۲۰۱۰ منطقه‌ی آتلانتیک کانادا از تنها ۸۰۰۰ مهاجر استقبال کرد. این رقم حدود ۳ درصد کل تازه ورودان به کانادا را در بر می‌گرفت با اینکه این منطقه حدود ۶٫۵ درصد جمعیت کانادا را در خود جای داده است. به بیان دیگر جذب مهاجر در کانادای آتلانتیک به نسبت سایر استان‌های کانادا بسیار کمتر بوده است.

 

شروع انقلاب مهاجرتی در سال ۲۰۱۶

 

از سال ۲۰۱۶، در منطقه‌ی آتلانتیک کانادا یک دگردیسی و انقلاب مهاجرتی ایجاد شد و روند قبل را وارونه کرد. از آن سال تا کنون این منطقه از کانادا توانسته است سالانه حدود ۵ درصد تازه واردان به کانادا را به سمت خود جذب کند. این امر بیشتر ناشی از رو آوردن پناهجویان سوری و افزایش نیروی کار خارجی از طریق برنامه‌ی مهاجرت استانی بوده است. در سال ۲۰۱۷ دولت فدرال کانادا برای جذب مهاجران بیشتر در منطقه‌ی آتلانتیک کانادا پایلوت مهاجرت آتلانتیک یا AIP را راه اندازی کرد تا مکمل اکسپرس انتری و برنامه‌ی مهاجرت استانی باشد.

 

در سال ۲۰۱۸ AIP اوج گرفت. پایلوت مهاجرت آتلانتیک همراه با برنامه‌ی مهاجرت استانی ۱۴۰۰۰ مهاجر را به منطقه‌ی آتلانتیک کانادا کشانده است. این رقم حاکی از افزایش ۲۲ درصدی در مقایسه با ۱۲۰۰۰ مهاجری است که در سال ۲۰۱۷ از آن‌ها در این منطقه استقبال شد.

 

افزایش ۲۶ درصدی در سال ۲۰۱۹

در سال ۲۰۱۹ بود که تعداد مهاجران در این منطقه از کانادا ۲۶ درصد رشد داشت. هر چهار استان مزبور در این منطقه در جذب مهاجر رکوردشکنی کردند. نیوفاندلند و لابرادور افزایش ۲۱ درصدی را تجربه کرده و از ۱۹۰۰ مهاجر استقبال کرد. جزیره‌ی پرنس ادوارد با استقبال از ۲۵۰۰ مهاجر افزایش ۱۵ درصدی داشته است. اما نوا اسکوشیا نیز با استقبال از ۷۶۰۰ مهاجر توانست افزایش ۲۷ درصدی را در آمار به ثبت برساند. نیوبرانزویک هم از ۶۰۰۰ مهاجر جدید در سالی که گذشت استقبال نمود.

 

منطقه‌ی آتلانتیک کانادا روی غلتک افتاده و خوب به پیش می‌رود. این منطقه از کانادا باید ۲۴۰۰۰ مهاجر جدید را جذب کند تا بتواند به سهم مناسب خود از مهاجران دست یابد. اگر فرض کنیم که منطقه‌ی آتلانتیک کانادا آن‌گونه که اخیرا شاهد بوده‌ایم در هر سال ۲۰ درصد مهاجران تازه ورود به کانادا یا حتی بیشتر از این رقم را جذب کند تا سال ۲۰۲۱ رکودشکنی بزرگی خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!