۱۳۹۹/۰۱/۱۲

برترین مقاصد تحصیلی از نظر دانشجویان و والدین‌شان چه کشورهایی می‌باشد؟

برترین مقاصد تحصیلی از نظر دانشجویان و والدین‌شان چه کشورهایی می‌باشد؟

طی یک نظرسنجی جهانی مشخص شده است که دانشجویان خارجی و والدین‌شان در مورد رشته و مقصد تحصیلی که قرار است در آن ثبت نام کنند به رایزنی می‌پردازند و والدین در انتخاب مقصد تحصیلی نقش به سزایی دارند. اولویت والدین در انتخاب مقصد تحصیلی امنیت و هزینه‌ی زندگی است، در صورتی که دانشجویان بیشتر بر فرصت‌های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی و نیز مقرون به صرفه بودن توجه دارند.

 

در سال ۲۰۱۹ تحقیق جدیدی در کنفرانس تحصیل بین المللی در پرث استرالیا انجام شد و نتایج آن نشان داد که:

 

  • والدین بر انتخاب مقصد تحصیلی خارجی دانشجویان تاثیر به سزایی دارند؛
  • والدین در انتخاب مقصد تحصیلی خارجی اولویت‌ها و ترجیحات متفاوتی نسبت به دانشجویان دارند.

در این مطالعات به بررسی تصورات بیش از ۲۳۰۰ دانشجو و ۷۲۰ پدر و مادر در مورد جذابیت‌های پنج مقصد تحصیلی خارجی – استرالیا، کانادا، نیوزیلند، ایالات متحده و بریتانیا – و نیز انگیزه‌ها و عواملی که در انتخاب مقصد تحصیلی آن‌ها موثر است پرداخته شد. دانشجویان عمدتا آسیایی بودند (از کشورهای بنگلادش، اندونزی، هنگ کنگ، هند، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایوان و ویتنام). برخی از دانشجویان نیز خاورمیانه‌ای بودند ولی دانشجویان هندی بیش از سایر ملیت‌ها در نمونه حضور داشتند.

 

اکثر دانشجویان یا تازه وارد دانشگاه خارجی شده بودند یا از خارج برای پذیرش از طرف دانشگاه اپلای کرده بودند. والدین بیشتر از کشورهای خاورمیانه‌ای و آمریکای جنوبی انتخاب شده بودند: برزیل، کلمبیا، مکزیک؛ چین، هند، اندونزی، نپال و امارات متحده‌ی عربی. بیش از نیمی از والدین قصد داشتند طی دو سال آینده فرزند خود را برای تحصیل به خارج بفرستند و نیمی دیگر فرزندان خود را یا فرستاده بودند یا فرزندانشان به تازگی برای پذیرش اپلای کرده بودند.

 

یافته های کلیدی این تحقیق چه بود؟

والدین و دانشجویان هر دو در تصمیم‌گیری در مورد مقصد تحصیلی و رشته‌ی انتخابی شریک هستند؛

والدین تاثیر بیشتری بر انتخاب مقصد تحصیلی خارجی فرزندان دارند (۸۰ درصد دانشجویان گفته‌اند که والدینشان تصمیم گیرنده‌ی اصلی هستند) و امنیت کشور مورد نظر برای والدین اولویت اصلی است.

دانشجویان در مورد رشته‌ی تحصیلی‌شان در دانشگاه خارجی نقش بیشتری داشتند (۷۳ درصد دانشجویان گفته‌اند که تصمیم گیرنده‌ی اصلی در مورد رشته‌ی خودشان هستند) و فرصت‌های شغلی بعد از فراغت از تحصیل و مقرون به صرفه بودن هزینه‌ی تحصیل و زندگی برای آن‌ها اهمیت دارد.

والدین و دانشجویان اغلب در مورد تحصیل در خارج به تحقیق در اینترنت می‌پردازند و با وکلای مهاجرت تحصیلی مشورت می‌کنند.

کانادا؛ برترین مقصد تحصیلی

جالب این است که دانشجویان از بین آن پنج کشور کانادا را آن هم اول از همه به خاطر کیفیت آموزش انتخاب کرده‌اند؛ ایالات متحده‌ی آمریکا از این  لحاظ بعد از کانادا قرار گرفته است. اما برای والدین امنیت فرزندان از همه چیز مهم‌تر بوده است به همین خاطر آن‌ها اول کانادا و سپس استرالیا و نیوزیلند را انتخاب می‌کنند.

 

نکته‌ی دیگر این است که اگر دانشجویان بورسیه نگیرند به احتمال زیاد این والدین هستند که با شل کردن سر کیسه، فرزندان دلبند خود را برای تحصیل به مقصدی برتر نظیر کانادا می‌فرستند. حتی اگر دانشجو بورسیه و فاند هم بگیرد، والدین باید هزینه‌های اضافی را تقبل کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!