۱۳۹۹/۰۴/۲۶

مرز مشترک آمریکا-کانادا بسته شد

مرز مشترک آمریکا-کانادا بسته شد

در پی نفوذ ویروس کرونا در نیمکره‌ی غربی زمین، دو کشور ایالات متحده و کانادا که طولانی‌ترین مرز زمینی جهان را دارند، در توافقی دوجانبه تصمیم به بستن موقت این مرز به روی مسافرانی که سفر غیرضروری دارند گرفته‌اند. این اقدام در راستای محدود نمودن گسترش ویروس کرونا اتخاذ شده است.

 

پردزینت دانلد ترامپ اولین فردی بود که امروز ۱۸ مارس ۲۰۲۰ این اقدام را از طریق توییر به همه اطلاع داد. وی در حساب توییتر خود نوشت:

 

«ما بر اساس توافق دوجانبه به طور موقت مرزهای شمالی‌مان را با کانادا به روی سفرهای غیرضروری می‌بندیم. تجارت مشمول این محدودیت نمی‌شود. جزییات متعاقبا اعلام خواهد شد.»

 

نخست وزیر کانادا جاستین ترودو نیز اعلام کرده توریست‌ها و خرید کنندگان مجاز به تردد از این مرز نیستند. او نیز امروز ۱۸ مارس ۲۰۲۰ این خبر را بیان کرد. کانادایی‌هایی که در ایالات متحده حضور دارند می‌توانند به کانادا برگردند. کامیون‌ها نیز برای رساندن مواد غذایی، دارو و سوخت به هر دو کشور حق عبور از این مرز را دارند.

 

البته کانادایی‌هایی که دارای علائم کرونا هستند مجاز به سوار شدن در هواپیما نیستند بلکه می‌توانند از مرز زمینی وارد کانادا شوند. نخست وزیر کانادا آقای جاستین ترودو در پاسخ به یک خبرنگار گفته است که البته گزینه‌ی محدودیت‌های سفری در داخل کانادا هنوز روی میز است که در صورت اضطرار اقدام مقتضی در این زمینه اتخاذ خواهد شد.

 

همین دو روز پیش و در تاریخ ۱۶ مارس بود که جاستین ترودو خبر ممنوعیت سفر تمام اتباع خارجی به داخل کانادا را اعلام کرد و البته بیان داشت که «فعلا» شهروندان ایالات متحده مشمول این محدودیت نخواهند بود. بسته شدن این مرز مشترک نشان می‌دهد که کانادا عزمی راسخ در مبارزه با کرونا دارد. این در حالی است که آمریکا شریک تجاری اصلی کانادا است و بالغ بر ۷۰ درصد صادرات کانادا وارد آمریکا می‌شود.

 

ممانعت از ورود آزادانه‌ی افراد ضربه‌ی دیگری به اقتصاد هر دو کشور وارد خواهد کرد و آسیب‌پذیرترین صنایع در این میان گردشگری خواهد بود. گفتنی است روزانه ۲۰۰ هزار نفر برای کار، سفر، خرید و بازدید از خانواده از این مرز تردد می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!