۱۳۹۹/۰۸/۰۸

آیا کسب شهروندی کانادا دشوار است؟

آیا کسب شهروندی کانادا دشوار است؟

با توجه به شیوع غیرمترقبه‌ی ویروس کرونا در سراسر جهان و نگرانی‌های زیادی که برای جهانیان، من‌جمله کانادا، پدید آمده است نباید از یاد برد که مسیرهای تسهیل شده‌ای برای کسب شهروندی کانادا وجود دارند. مهاجرت دائمی به کانادا و شروع زندگی جدید در این کشور محبوب، آرزوی بسیاری از مردم جهان است. گرچه اداره‌ی مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا هنوز چیزی اعلام نکرده است اما با توجه به خطری که ویروس کرونا برای سلامت افراد دارد مشخص نیست که آیا زمان رسیدگی به درخواست‌های اقامت دائم هم بدون اختلال انجام خواهد شد یا خیر. بنابراین می‌توان محض احتیاط به گزینه‌های دیگر برای اخذ شهروندی کانادا اندیشید.

 

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کانادایی شدن و کسب شهروندی کانادا این است که بخت با شما یار باشد و حداقل یکی از والدینتان کانادایی باشد. در بسیاری از موارد، افراد بی اینکه خود بدانند، به خاطر ملیت کانادایی یکی از والدین خود، کانادایی محسوب می‌شوند. به رسمیت شناختن این واقعیت و شرایطی که برای فرد به ارمغان می‌آورد از طریق درخواستی موسوم به اثبات شهروندی تحقق می‌یابد. در این درخواست فرد باید ثابت کند که یکی از والدینش شهروند کاناداست. این بدین معناست که حتی افرادی که خارج از کانادا به دنیا آمده‌اند و تا حالا پایشان را روی خاک کانادا نگذاشته‌اند هم می‌توانند شهروند کانادا شوند؛ البته اگر یکی از والدینشان شهروند کانادا باشد! اگر چنین باشد، شرط اخذ اقامت دائم کانادا که معمولا مقدمه‌ای است بر شهروندی کانادا دور زده و نادیده گرفته می‌شود.

 

این یعنی مسیر نائل شدن به شهروندی کانادا تسریع می‌شود و فرد می‌تواند از مزایای شهروندی کانادا هر چه زودتر بهره مند شود. البته این موقعیتی نیست که به سادگی به فرد اعطا شود و معمولا برای حصول اطمینان از واجد شرایط بودن فرد متقاضی و وجود اسناد و مدارک کافی در اختیار وی، موشکافی‌های زیادی انجام می‌شود.

 

عوامل مختلف در بررسی درخواست‌ها لحاظ می‌شود

اینکه یکی از والدین شما شهروند کانادا باشد البته تضمینی بر عبور از مرحله اثبات شهروندی نخواهد بود چرا که عوامل تعیین کننده‌ی دیگری هم در دست هستند: اینکه چه زمانی پدر یا مادر فرد متقاضی شهروند کانادا شده است و یا اینکه فرایند کسب شهروندی چه فرایندی بوده است؟ از آنجا که در صورت فقدان یا تقص مدارک و اسناد، فرایند درخواست می‌تواند مشکل آفرین باشد، افرادی که می‌خواهند از این طریق شهروند کانادا شوند بهتر است از مشاوره‌ی وکیل مهاجرت به کانادا بهره مند شوند. حالا که کرونا همه دنیا را به تعطیلی کشانده است اداره‌ی مهاجرت کانادا هنوز خبری از اختلال در این درخواست‌ها نداده است. بنابراین به متقاضیان واجد شرایط توصیه می‌کنیم هر چه زودتر فرایند درخواست را ارائه کنند.

 

نکاتی برای ارائه‌ی یک درخواست موفقیت آمیز

تایید شرایط. همانطور که در بالا بیان شد اینکه چه کسی واجد شرایط شهروندی کانادا از این طریق است ریزه کاری‌هایی دارد. بنابراین فرد متقاضی حتما باید ثابت کند که حداقل یکی از والدین او شهروند کاناداست و واجد شرایط است؛ در غیر این صورت چیزی جز بی حاصلی، سرخوردگی و اتلاف وقت عاید وی نخواهد شد.

 

داشتن اسناد و مدارک صحیح. جمع آوری و ارائه‌ی اسناد و مدارک صحیح در قالب مناسب هنگام درخواست جهت کسب هر موقعیت مهاجرتی کانادا حائز اهمیت بسیار است. اسناد و مدارک بسیاری وجود دارد که می‌تواند شرایط فرد را اثبات کند. اما اداره‌ی مهاجرت رهنمودهای معینی را در رابطه با اسناد و مدارک اعلام کرده که باید مو به مو رعایت شوند: مدارک کلیدی نظیر گواهی ولادت و اثبات اینکه یکی از والدین هنگام ولادت فرد متقاضی شهروند کانادا بوده است.

 

ارائه‌ی مدارک در قالب صحیح و مناسب. برخی از مدارک و اسناد باید در مرز ارائه شوند و برخی دیگر هم آنلاین یا از طریق پست. آگاهی از نحوه‌ی ارسال مدارک و درخواست، حائز اهمیت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!