۱۳۹۹/۰۳/۱۷

کرونا و کمک کانادا به دانشجویان خارجی

کرونا و کمک کانادا به دانشجویان خارجی

دانشجویان بین المللی یا خارجی برای اقتصاد و جامعه کانادا بسیار مهم هستند. در حال حاضر ۶۴۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی در کانادا مشغول تحصیل است؛ این جمعیت محیط آموزشی پرانرژی و سرشار از جنب و جوشی را در پردیس‌های سراسر کانادا فراهم کرده است. همچنین گفتنی است دانشجویان خارجی همه ساله ۲۲ میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک می‌کنند و این سرمایه‌ی کلان از ۲۰۰ هزار شغل در کانادا پشتیبانی می‌کند. کانادا که به خوبی از تاثیری که اختلالات ناشی از کرونا بر دانشجویان خارجی دارد واقف است اقدامات متنوعی را برای کمک به دانشجویان خارجی که در حال حاضر در کانادا به سر می‌برند و نیز دانشجویان خارجی که در آینده وارد کانادا خواهند شد اتخاذ کرده است.

 

دانشجویان خارجی فعلی و سابق (دانشجویان سابق دانشجویانی هستند که پس از فارغ التحصیلی ویزای کار PGWP گرفته‌اند) که می‌بایست در دوران کرونا اقامت خود در کانادا را تمدید کنند مشمول وضعیت اقامت تلویحی یا implied status خواهند بود. اداره‌ی مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا درخواست تمدید ویزای تحصیلی/کاری این افراد را بازبینی می‌کند و بدین ترتیب آن‌ها می‌توانند مطابق با شرایط ویزای اصلی شان در کانادا به کار و تحصیل ادامه دهند و اداره‌ی مهاجرت هم در مورد درخواست معلق آن‌ها تصمیم لازم را خواهد گرفت.

 

کرونا و ساعات کاری دانشجویان در کانادا

دانشجویان خارجی معمولا نمی‌توانند در طول دوره‌ی تحصیلی وقتی که کلاس‌ها برگزار می‌شود در هر هفته بیش از ۲۰ ساعت کار کنند. اما اداره‌ی مهاجرت کانادا اخیرا این محدودیت را برداشته است. در نتیجه دانشجویان خارجی در ۱۰ رده‌ی شغلی که برای مبارزه با کرونا در اولویت است می‌توانند تا ۳۱ آگوست بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. این رده‌های شغلی عبارتند از:

  • انرژی/برق و گاز
  • – فناوری‌های ارتباطی و اطلاعات
  • امور مالی
  • سلامت
  • غذا
  • آب
  • حمل و نقل
  • امنیت
  • دولت
  • تولید

 

کرونا و کمک مالی دولت کانادا به آسیب دیدگان

دولت فدرال کانادا برای افرادی که تحت تاثیر کرونا قرار گرفته و درآمد خود را از دست داده‌اند کمک‌های مالی تدارک دیده است. به موجب طرح CERB به مدت ۱۶ هفته و طی هر هفته ۵۰۰ دلار به نیروی کار واجد شرایط پرداخت می‌شود. دانشجویان خارجی واجد شرایط CERB می‌توانند از این کمک‌های نقدی دریافت کنند.

 

کرونا و اقامت دائم کانادا

در سال‌های اخیر به تعداد دانشجویان خارجی که اقامت دائم کانادا گرفته اند افزوده شده است. دانشجویان خارجی دارای مشخصات اصلی سرمایه انسانی هستند و دولت های فدرال و استانی هنگام انتخاب مهاجران به دنبال این مشخصات می گردند. آن‌ها جوان هستند، سطح تحصیلات و سطح زبان بالایی دارند و همچنین دارای تجربه کانادایی نیز هستند. از زمانی که کرونا همه گیر شده است، دولت کانادا برای متقاضیانی که تجربه‌ی کانادایی دارند دعوتنامه برای تقاضای اقامت دائم صادر کرده است.

 

کرونا و درخواست مهاجرت به کانادا

اداره‌ی مهاجرت نسبت به درخواست‌های مهاجرت نرمی بیشتری به خرج می‌دهد چرا که کرونا توانایی بسیاری از متقاضیان را در ارائه‌ی درخواست کامل سلب کرده است. اداره‌ی مهاجرت کانادا گفته است که هیچ درخواست ناقصی را رد نخواهد کرد و ۹۰ روز دیگر برای تکمیل درخواست‌های ناقص در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد.

 

کرونا و PGWP

ویزای کاری پس از فارغ التحصیلی (Post-Graduation Work Permit) یا به اختصار PGWP به دانشجویان خاجی که درسشان در کانادا تمام شده کمک می‌کند در کانادا سابقه‌ی کار پیدا کنند و این هنگام تقاضا برای اقامت دائم به نفعشان است. در اوایل ماه آوریل اداره‌ی مهاجرت کانادا اعلام کرد که دانشجویان خارجی که ویزای تحصیلی‌شان برای تحصیل در کانادا در ماه می یا ژوئن تایید شده است و کلاس‌هایشان به صورت آنلاین برگزار می‌شود، مشکلی در دریافت ویزای PGWP پس از فارغ التحصیلی نخواهند داشت.

 

حمایت‌های بیشتری در راه است

واکنش کانادا به بحران کرونا تحسین برانگیز بوده است؛ کانادا از هیچ تلاشی برای کمک به مهاجران، دانشجویان خارجی و نیروی کار خارجی موقت فروگذار نکرده است. تلاش‌های کانادا در اسکان اتباع خارجی وجه تمایز بارز این کشور با سایر کشورها نظیر ایالات متحده است. از زمانی که نام کرونا بر زبان‌ها و ترس از آن در دل‌ها افتاده است یک نکته در مورد کانادا توجهات را به خود جلب کرده است: کانادا پیوسته در پی اصلاحات برای اسکان اتباع خارجی بوده است. اقداماتی که ذکرشان در بالا رفت یک شبه اعلام نشدند بلکه به صورت تدریجی از طرف اداره‌ی مهاجرت کانادا و سایر مقامات دولت کانادا به اطلاع عموم رسید که کانادا چگونه به اتباع خارجی نیازمند کمک می‌کند. اگر بگوییم که دولت کانادا در صورت لزوم، اقدامات جدیدی را برای کمک به دانشجویان خارجی اتخاذ خواهد کرد سخنی گزاف نگفته‌ایم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!