۱۳۹۹/۰۵/۱۸

نیمی از مهاجران ماهر کانادا، سابقه‌ی کار کانادایی دارند

نیمی از مهاجران ماهر کانادا، سابقه‌ی کار کانادایی دارند

در سال‌های اخیر به تعداد افرادی که با سابقه‌ی کار و تحصیل در کانادا اقامت دائم گرفته‌اند افزوده شده است. جدیدترین آمار Statistics Canada گویای این هستند که تعداد دانشجویان بین المللی و نیروی کار موقت خارجی بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ افزایش قابل توجهی داشته است. در سال ۲۰۱۸ بیش از نیمی از مهاجران کاری / اقتصادی یعنی ۵۹ درصد آن، پیش از آن به عنوان کارگر ماهر موقت خارجی در کانادا کار کرده بودند که نسبت به اوایل سال ۲۰۰۰ نشان‌دهنده‌ی افزایش ۱۲ درصدی است.

 

گفتنی است در سال ۲۰۰۹ هم بسیاری از کارگران ماهر خارجی موقت از طریق برنامه‌ی مهاجرت استانی و تجربه‌ی کانادایی اقامت دائم گرفته‌اند. در سال ۲۰۱۸ دسته‌ی تجربه‌ی کانادایی ۲۰ درصد تمام متقاضیان مهاجرت کاری/اقتصادی را در بر می‌گرفت. در حالی که در همان سال ۲۵ درصد مهاجران از طریق برنامه‌ی اسکیلد ورکر فدرال به کانادا مهاجرت کرده‌اند. اما برنامه‌ی مهاجرت استانی با پذیرش ۴۶ درصد مهاجران بیشترین سهم را در آن ایفا کرد.

 

ورود به یک کشور خارجی به عنوان دانشجو یا کارگر و سپس اخذ اقامت دائم آن کشور گزینش دو مرحله‌ای مهاجر نامیده می‌شود. در این فرایند دانشجویان یا نیروی کار ماهر ابتدا موقتا در کشور مورد نظر اقامت می‌کنند و مدارکشان توسط کارفرمایان کانادایی ارزیابی می‌شود. سپس مقیم موقت درخواست مهاجرت ارائه می‌کند و بر اساس معیارهایی که در برنامه‌های فدرال و استانی مشخص شده‌اند انتخاب می‌شود.

 

آمار و ارقام فوق حاصل انجام دو مطالعه است که StatsCan با همکاری اداره‌ی مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا انجام داده است. این مطالعات به بررسی اهمیت فزاینده‌ی نیروی کار خارجی موقت در موفقیت مهاجران جدید در بازار کار کانادا پرداخته‌اند. تا کنون تنها سه مطالعه از این سلسله مطالعات منتشر شده است. اولین مطالعه نشان داد که مهاجرت دو مرحله‌ای می‌تواند مهارت‌های مهاجران و نیاز بازار کار را بهتر برآورده کند. کارفرمایان می‌توانند مهارت‌ها و کیفیت ملموس نیروی کار موقت را ارزیابی کنند. در این مطالعه همچنین مشخص شده که همه گیری کرونا مسائل مرتبط با نیروی کار موقت نظیر عدم قطعیت عرضه‌ی نیروی کار یا شرایط کاری بد کارمندان را پررنگ‌تر کرده است.

 

دومین مطالعه‌ی تکامل گزینش دو مرحله‌ای مهاجران از سال ۲۰۰۰ تا کنون را نشان داده است. بین ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ تعداد نیروی کار موقت خارجی از ۶۰۰۰۰ به  ۴۲۹,۳۰۰ افزایش داشته است. سومین مطالعه اما به گزینش دومرحله‌ای مهاجران و پیامدهای بازار کار می‌پردازد. در این مطالعه مشخص شده که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ تعداد مهاجرانی که در سال اول مهاجرت خود درآمد سالانه‌ی مثبتی داشته‌اند بیشتر شده است. افزایش نرخ اشتغال نیز به افزایش تعداد مهاجرانی مرتبط دانسته شده که قبلا در کانادا با حقوق‌های بین $۲۰,۰۰۰ تا  $۵۰,۰۰۰ و بالای  $۵۰,۰۰۰ کار کرده‌اند.

 

این یافته‌ها حاکی از این هستند که مهاجرانی که تجربه‌ی کار و زندگی در کانادا دارند معمولا اشتغال بیشتر و درآمد سالانه‌ی بالاتری دارند. ظاهرا اقدامات دولت فدرال برای ایجاد مسیرهای بیشتر برای خارجی‌هایی گه تجربه‌ی کانادایی دارند به بهبود این نتایج کمک کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!