GRE  چیست؟

دانشگاه‌های آمریکا و بسیاری از دانشگاه‌های  معتبر کشورهای دیگر ( اکثراً کانادا و بخش ریاضی آن در ترکیه ) نمره‌ی این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد ، دکترا و بالاتر ملاک قرار می دهند .

این آزمون به دو صورت ورقه‌ای  “Paper base ” و کامپیوتری “Computer base” برگزار می‌شود که نوع کامپیوتری آن هم در ایران در دفعات متعدد برگزار می‌شود و پاسخ دو قسمت از سه  قسمت بلافاصله پس از اتمام ازمون بر روی نمایشگر ظاهر می شود.

نوع ورقه ای سالی سه بار برگزار می شود ، یک بار در اکتبر و یک بار در نوامبر و یک بار هم در فوریه . تعداد شرکت کننده در این امتحان دارای محدودیت نبوده و ثبت نام در این آزمون می تواند از طریق سایت موسسه ETS انجام پذیرد .

نمرات این آزمون تقریبا ۴۵ روز پس از برگزاری آماده خواهد شد و لازم به ذکر است جهت ارسال نمرات به دانشگاه تا ۴ دانشگاه رایگان می باشد در صورت ماندن برای پس از برگزاری رایگان نخواهد بود .

‎ نوع عمومی آزمون جی آر ای “GRE General ” ورقه‌ای ” Paperbase ” شامل سه بخش    می‌باشد:
۱٫ Quantitative ( ریاضیات )
۲ . Verbal ( واژگان )
۳ . Analytical Writing ( بخش نوشتاری )

بخش ریاضیات این آزمون بسیار ساده و چیزی بیش از کتاب‌های دبیرستان نیست . شاید یک دانش آموز خوب سوم راهنمایی هم بتواند به راحتی به سوالات آن پاسخ دهد . نمره این بخش از ۸۰۰ ( ورژن جدبد ۱۷۰ ) می‌باشد که معمولا اکثر افرادی که در این آزمون شرکت می کنند این نمره را کسب می کنند .بیشترین نکته این بخش دقت زیاد و سرعت عمل می باشد .

‎توصیه به کسانی که به دنبال بورس‌های تحصیلی می‌باشند :

گرفتن نمره کمتر از ۱۷۰نشان می‌دهد که شما خیلی هم با دقت نیستید . لذا خواندن این بخش حتما توصیه می شود . حتما چند دوره از آزمون های قبلی را تست بزنید تا کاملا به نوع سوالات آشنا شوید و تعداد اشتباهات خود را کاهش دهید و سرعتتان در زدن تستها افزایش پیدا کند .

همچنین در بسیاری از دانشگاه هایی که نمره GRE برای آنها اهمیت دارد ، برای مجموع نمره ریاضیات و واژگان حد نصابی مانند ۱۱۰۰ ، ۱۲۰۰ ، ۱۲۵۰ ، و حتی بیشتر یعنی ۱۳۵۰ نیز تعیین می شود . پس سعی کنید که بخش ریاضیات را از دست ندهید . البته با تغییراتی که در آزمون GRE از August 2011 اعمال گشت ، پایه نمرات نیز تغییر کردند ، ملاک جدید نمرات بین ۱۷۰ – ۱۳۰ می باشد . ولی کماکان نمره ها هم به صورت معیار قدیمی و هم به صورت معیار جدید در کارنامه ثبت می شود .

‎بخش ریاضیات ” Quantitative” :
  • سوالات مربوط به آزمون جدید ۲ سری سوال ۲۵ تایی است که در ۳۵ دقیقه باید پاسخ داده شود.

بخش واژگان “Verbal” :

  • سوالات بخش درک واژگان شامل ۲ سری سؤال ۲۰ تایی است که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود. نمره این بخش نیز بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

بخش نوشتاری “Analytical Writing” :

  • قسمت نوشتاری تحلیلی شامل نوشتن ۲ انشا می‌باشد که هرکدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است. نمره این بخش از ۶ محاسبه می‌شود.
نکته بسیار مهم :
‎دوستان، کلاً نوشتن یک انشاء خوب احتیاج به حرافی زیاد دارد که در تافل این کار بسیار خوب است که شما هر چه می توانید موضوع را بشکافید و با دلایل متفاوت عقیده خود را پشتیبانی کنید . مثلا اگر در تافل با دلایل خود ثابت کنید که سیگار کشیدن خوب است ، شما نمره را خواهید گرفت . ولی در این آزمون تحلیل صحیح از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید با دقت موضوع را بشکافید . در غیر این صورت نمره ای بیشتر از ۳٫۵ به دست نمی آورید . ‎باز هم به کسانی که برای دکترا به دنبال بورس تحصیلی می گردند این بخش نیز بیشتر توصیه می شود . کسانی که این آزمون را به صورت موازی با تافل ( TOEFL ) یا آیلتس ( IELTS ) می خوانند و زمان نسبتا مناسبی نیز در اختیار دارند می توانند روی بخش نوشتاری GRE و بخش جای خالی و خواندن Verbal بیشتر سرمایه گذاری نمایند .

‎در آزمون بعد از بخش نوشتاری ، سوالات ریاضی و واژه در یک دفترچه داده می شود که به صورت یک در میان می باشند . ( یعنی بخش اول واژه و بعد ریاضی و مجددا بخش سوم واژه و بخش آخر ریاضی می باشد ) .

طبق قوانین آزمون که از سوی ETS تعیین شده است باید هر بخش را در زمان قانونی آن به پایان رساند و امکان بازگشت به عقب و یا رفتن به جلوتر وجود ندارد ؛ گرچه در حوزه های امتحانی در ایران نیز کم و بیش این قانون اجرا می شود اما در برخی از حوزه های امتحانی سخت گیری های مراقبین کمتر است. این را به خاطر داشته باشید که به هر حال هیچ وقت تقلب و قانون شکنی کار درست و پسندیده ای نیست.

مراکز برگزاری در ایران
در حال حاضر این آزمون در ۹ مرکز سازمان سنجش، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، مؤسسه آموزشی امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان برگزار می‌گردد.

فایل‌های مفید برای آزمون GRE:

  1. Preparing for the GRE General Test 
  2. ARCO s Analytical Writing Guide
  3. GRE ETS Practice General Test 2002
  4. Kaplan Gre.Verbal.Work.Book
  5. Verbal Advantage 10 easy steps to a powerful vocabulary 
  6. practice book GRE pb revised general test
  7. GRE writing