تصمیم دولت انتاریو به برگزاری آزمون ریاضی برای تمامی معلمان

پس از بحث و گفتگوی بسیار درباره کاهش میانگین نمرات ریاضی دانش آموزان در انتاریو، دولت استانی در نظر دارد امتحانات ریاضی اجباری سالانه‌ای را برای همه معلمان استان برگزار کند. مقامات دولتی می‌گویند معلم‌ها باید برای ادامه‌ی شغل خود در این امتحان قبول شوند. همچنین این آزمون برای همه معلمان مقاطع ابتدایی و متوسطه اعمال خواهد شد، حتی اگر تدریس ریاضیات کار اصلی آن‌ها نباشد.

 

حکومت محافظه کار پیشرو بارها برای انجام اقداماتی در جهت بهبود نمرات ریاضی دانش آموزان که طی سال‌ها در سراسر استان رو به کاهش بوده وعده داده است.

 

برگزاری آزمون سالانه برای همه معلمان پس از تصویب قانونی توسط دولت اعلام شد و بر اساس آن همه‌ی معلمان علاقه‌مند به آموزش در انتاریو قبل از دریافت مجوز خود، نیاز به گذراندن آزمون ریاضی دارند.

 

نخست وزیر «داگ فورد» روز پنج شنبه اعلام کرد که دولت مدت‌هاست به دنبال گسترش این الزام بوده و قرار است این آزمون هر ساله برای همه معلمان اعمال شود.

 

Harvey Bischof، رئیس اتحادیه‌ی نمایندگان معلمان مدارس متوسطه در انتاریو، ایده مطرح شده توسط دولت را بی معنی خواند و گفت که این اقدام می‌تواند معلمان متبحر و موثر را از کار بیرون کند.

 

او در یک مصاحبه‌ی تلفنی گفت:«معلمان دبیرستان در انتاریو در یک موضوع خاص تخصص دارند. اگر شما مجاز به آموزش ریاضی نیستید، اساسا این کار را انجام نمی‌دهید. ولی اگر شما واجد شرایط هستید، دیگر نیازی به انجام تست ندارید. تصور کنید که یک معلم زبده‌ی هنر، تاریخ یا جغرافیا را امتحان کنند و متوجه شوند که آن‌ها نمی‌توانند معادله درجه دوم را حل کنند و سپس مانع از تدریس آن‌ها در موضوعاتی شوند که در تدریس آن تخصص دارند.»

 

دولت هنوز اعلام نکرده است که این آزمون سالانه چگونه خواهد بود یا چه کسی آن را مدیریت خواهد کرد. گفته شده که هنوز باید با معلمان و والدین در این زمینه مشورت شود.

 

در ماه آگوست گذشته دفتر ارزیابی کیفیت تحصیلی، که ارزیابی‌های استاندارد را در این استان اداره می‌کند اعلام کرد که در پنج سال گذشته نمرات امتحان ریاضی دانش آموزان ابتدایی مدارس دولتی انتاریو رو به کاهش بوده است. این نهاد همچنین اعلام کرد که تلاش‌های دولت قبلی لیبرال برای متوقف کردن این روند چاره ساز نبوده است.

 

داده‌های EQAO نشان داد که فقط ۴۹ درصد از دانش آموزان کلاس ششم با استانداردهای ریاضی استان در سال تحصیلی گذشته مطابقت دارند که این تعداد نسبت به آمار ۵۴ درصدی در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ کاهش یافته است. EQAO می‌گوید در میان دانش‌آموزان کلاس سوم نیز فقط ۶۱ درصد از آن‌ها استانداردهای استانی لازم را در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ داشته‌اند که با توجه به نرخ ۶۷ درصدی در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ کاهش پیدا کرده است.

 

در همین حال، قط ۴۵ درصد از دانش آموزان کلاس نهمی که در یک دوره ریاضی کاربردی ثبت نام کرده بودند استانداردها را برآورده می‌کنند، در حالی که این رقم برای کسانی که در دوره‌های ریاضی آکادمیک مشغول به تحصیل بودند، ۸۴ درصد بوده است. دوره‌های آکادمیک بیشتر بر روی کاربرد انتزاعی مفاهیم تمرکز می‌کنند، در حالی که دوره‌های کاربردی تمرکزشان بر مفاهیم عملی است.

 

با این حال، Lisa Thompson وزیر آموزش و پرورش، این نتایج را غیرقابل قبول نامیده است. منابع دولتی گفته‌اند که نمرات EQAO، همراه با بازخوردی که از والدین نگران گرفته می‌شود، باعث شده تا بررسی‌های جدید برای برگزاری آزمون سالانه برای همه معلمان مورد توجه قرار گیرد.

 

منتقدان و مخالفان این طرح گفته‌اند که دولت باید به جای تحمیل آزمون به معلمان، برنامه‌های درسی و آموزشی معلمان را تقویت کند.