۱۴۰۱/۰۴/۱۴

دبستان

مدارس ابتدایی در کانادا

 

سیستم مدارس دولتی کانادا

یکی از جنبه‌های منحصر به فرد سیستم آموزش دولتی کشور کانادا، مقدار غیرمتمرکز بودن و میزان اداره‌ی آن توسط توسط مقامات محلی است. هر استان در سطح محلی به مدارس منطقه‌ای تقسیم می‌شود که توسط یک سرپرست و یک هیئت منتخب محلی (هیئت آموزش) اداره می‌شود و در مورد سیاست‌های دستوری، استخدام معلمان، خرید تجهیزات و نظارت کلی بر اداره‌ی روزانه‌ی مدارس تصمیم گیری می‌کنند. اکثر مدارس دارای انجمن اولیا مربیان ( PAC) هستند که کار اصلی آن‌ها مربوط به جمع‌آوری پول برای خرید تجهیزاتی همانند کامپیوتر، دوربین‌های مدار بسته، تابلوهای اضطراری، تجهیزات بازی و اتوبوس مدارس برای کودکانی با نیازهای خاص می‌باشد.

 

مدارک و استانداردهای معلمان در هر استان متفاوت است. در همه‌ی استان‌ها معلم باید دارای مجوز یا گواهی آموزش برای تدریس در مدارس دولتی ابتدایی یا دبیرستان باشد، اگرچه الزامات واقعی در گواهینامه‌ی معلم توسط دپارتمان آموزشی خود استان تنظیم می‌شود. همه‌ی استان‌ها برای تدریس در مقطع ابتدایی نیازمند مدرک لیسانس هستند و اکثر مدارس به عنوان آماده سازی برای تدریس در مقطع متوسطه حداقل نیازمند مدرک لیسانس هستند. در حالی‌که تعداد کمی از آن‌ها نیز بر تحصیلات تکمیلی ۵ ساله یا یک مدرک ارشد تاکید دارند. نیروی آموزشی تمام وقت در سطح ابتدایی و متوسطه حدود ۳۱۰,۰۰۰  نفر است و ۴۰,۰۰۰ نفر دیگر در دانشگاه‌ها و کالج‌ها حضور دارند. از والدین به طور مداوم خواسته می‌شود تا در آموزش فرزند خود مشارکت داشته باشند و مدارس پیوسته به دنبال داوطلبین دستیار معلمی هستند تا به آن‌ها در خواندن، هنر و پروژه‌های خاص کمک نمایند.

 

اکثر کودکان مدرسه را قبل از شش سالگی، زمانی که تحصیل اجباری معمولا آغاز می‌شود، در یک کودکستان یا مهد کودک شروع می‌کنند. در مجموع حداکثر ۱۳ سال دوره‌ی رسمی ابتدایی و دبیرستان آموزش کودک را از ۵ تا ۱۸ سالگی پوشش می‌دهد که به مقاطع تحصیلی (پایه) (کودکستان و پایه های ۱ تا ۱۲) تقسیم می‌شود. کودکان معمولا در سن ۵ سالگی آموزش خود را شروع می‌کنند و هرساله تا زمانی که در سن ۱۸ سالگی به پایه ۱۲ برسند یک مقطع تحصیلی به آن‌ها اضافه می‌شود. یک دانش آموز گاها، به علت غیبت طولانی مدت و نمرات پایین مجبور می‌شود که یک مقطع را تکرار کند اما احتمال این امر بسیار پایین می‌باشد.

 

یک دانش آموز از نظر قانونی می‌تواند در سن ۱۶ سالگی مدرسه را ترک نماید (از مدرسه خارج شود) اما این کار زیاد توصیه نمی‌شود و اکثریت دانش آموزان تا رسیدن به ۱۸ سالگی در دبیرستان می‌مانند.

 

 

 

سن

نمره مدرسه

۲ تا ۵

پیش دبستانی یا کودکستان

۱ تا ۶

۱ تا ۶

ابتدایی

۱۲ تا ۱۴ ۷ تا ۹

سال‌های اول دبیرستان (junior)

۱۵ تا ۱۸ ۱۰ تا ۱۲

سال‌های آخر دبیرستان (senior)

 

معمولا دانش آموز در طی ۶ سال اول مدرسه (ابتدایی)، برای همه‌ی دروس خود یک معلم دارد و در ۶ سال اول و آخر دبیرستان (junior و  senior) برای هر یک از دروس معلمان متفاوتی دارد.

 

مدارس ابتدایی در کانادا

کودکان بعد از رسیدن به ۵ سالگی باید در اول سپتامبر مدرسه را شروع کنند. اولین سال‌های آموزش اجباری در کانادا، آموزش ابتدایی یا دبستان نامیده می‌شود. مدارس ابتدایی معمولا مختلط هستند (دختران و پسران در یک کلاس) و معمولا تا ۱۱ سالگی (پایه های اول تا ششم) تا زمان رفتن به دبیرستان (سال‌های اول) در آن‌جا حضور دارند. در برخی مناطق دانش آموزان تا ۱۳ سالگی تا پایه‌ی هشتم، قبل از حضور در سال‌های ارشد دبیرستان (Senior high school) در آن‌جا حضور می‌یابند.

 

برنامه‌ی درسی مدارس با توجه به سازمان و اهداف آموزشی هر مدرسه و انجمن محلی متغیر است. ارتقا از یک پایه به پایه‌ی بعدی بر اساس آزمون‌ها است و کودکی که عملکردش ضعیف است، ممکن است نیازمند تکرار آن پایه باشد در حالی‌که ممکن است به یک دانش آموز با استعداد اجازه‌ی جهش به پایه‌های بعدی داده شود. مدارس ابتدایی دستورالعملی برای مهارت‌های پایه‌ی خواندن، نوشتن و ریاضیات و همچنین تاریخ، جغرافیا، صنایع، موسیقی، علوم، هنز و تربیت بدنی (ورزش) ارائه می کنند. فرانسه و برخی زبان های خارجی که قبلا فقط در دبیرستان ها تدریس می شدند، اکنون در برخی نواحی در سال های آخر مقطع ابتدایی نیز تدریس می شوند و در صورت تمایل، فرزندتان می تواند در کودکستان یا پایه اول به برنامه ی اولیه ی فرانسه  نیز وارد شود. برای اطلاعات بیشتر با شعب محلی برنامه ی والدین کانادا برای زبان فرانسه تماس بگیرید.

error: Content is protected !!