رونمایی انتاریو از مسیرهای مهاجرتی جدید برای کارگران بخش فناوری

دولت انتاریو در تاریخ یازدهم آوریل از بودجه ۲۰۱۹ رونمایی کرده و اعلام کرد که در این بودجه مسیرهای مهاجرتی جدید برای کارگران بخش فناوری تدارک دیده شده است با این هدف که مهاجران با مهارت بالا را به اجتماعات کوچک‌تر پیرامون انتاریو جذب کند. این اقدام در بین چهار برنامه‌ی مهاجرتی قرار دارد که در بودجه‌ی ۱۶۳.۴ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۹ به آن پرداخته شده است.

 

در این بودجه اعلام شده است که: «استان انتاریو به نیاز کارفرمایان پاسخ داده و کارگران ماهر مورد نیاز آن‌ها را از طریق تقویت برنامه‌ی مهاجرت استانی انتاریو جذب خواهد نمود. بدین ترتیب، با به روز رسانی برنامه‌ی مهاجرت استانی انتاریو، اطمینان حاصل می‌شود که  نیروی کار انتاریو از جمله ماهرترین کارگران در اقتصاد مدرن هستند».

 

همچنین در بودجه سال ۲۰۱۹ تعیین شده است که مسیر مهاجرتی مخصوص کارگران بخش فناوری برای جذب کارگران با بالاترین سطح مهارت تدارک دیده شود. البته در این باره توضیح زیادی داده نشده است. گفتنی است با جذب کارگران ماهر، نیاز کار بخش‌های فناوری رو به رشد انتاریو نظیر تورنتو، اتاوا و واترلو تامین می‌شود. برنامه‌ی مهاجرت استانی قبل از این هم نیاز نیروی کار بخش فناوری را از طریق مسیر مهاجرتی اولویت‌های سرمایه انسانی تامین می‌کرد. این مسیر مهاجرتی با اکسپرس انتری فدرال در ارتباط است.

 

سیستم اکسپرس انتری فدرال در صف متقاضیان برای دسته‌های اصلی مهاجرت کاری به جست‌و‌جوی متقاضیان واجد شرایط می‌گردد. این سه دسته عبارتند از :  Federal Skilled Worker Class, Federal Skilled Trades Class و Canadian Experience Class.

 

علاوه بر این، در بودجه سال جاری اعلام شده که رویکردهای تازه‌ای برای جذب کارگران و مهاجران ماهر به جوامع کوچک‌تر استان انتاریو اتخاذ خواهد شد. هدف از این برنامه، توزیع مزایای مهاجرت در سطح استان اعلام شده است. همان‌طور که قبلا اعلام شده، اخیرا استان انتاریو از برنامه‌ی مهاجرتی مخصوص روستاها و نواحی دورافتاده‌ی خود رونمایی کرد.

 

همچنین، استان انتاریو گسترده‌تر کردن فهرست مشاغل مورد نیاز خود را در دستور کار دارد و قرار است رانندگان کامیون و مددکاران را در مشاغلی که واجد شرایط Employer Job Offer: In-Demand Skills Stream برنامه‌ی مهاجرت استانی انتاریو هستند جذب کند. گفتنی است Employer Job Offer: In-Demand Skills Stream به برنامه‌ی مهاجرت استانی انتاریو اجازه می‌دهد کارگران ماهر خارجی را که در یکی از مشاغل مورد تایید از کارفرمای انتاریویی پیشنهاد شغل موقت یا تمام وقت دارند برای تقاضا جهت کار و اقامت دائم در انتاریو انتخاب کند. البته غیر از پیشنهاد شغل، معیارهای دیگری هم در این برنامه وجود دارد. سطح مهارت مورد تایید در دسته بندی مالی مشاغل کانادا C یا D است.

 

فرصتی برای کارآفرینان

اما چهارمین مسیر مهاجرتی انتاریو که در بودجه‌ی سال جاری در نظر گرفته شده است فرصتی است برای سرمایه گذاری و کارآفرینی برای رقابتی‌تر کردن انتاریو نسبت به سایر استان‌های کانادا. میزان حداقل ثروت و سرمایه مورد نیاز بسته به شغل و کسب و کار و مکان آن متغیر است:

 

۱۵۰۰۰۰۰ دلار – حداقل – سرمایه برای کارآفرینانی که می‌خواهند در تورنتوی بزرگ ( GTA) کسب و کار راه اندازی کنند؛

۸۰۰ هزار دلار – حداقل – سرمایه برای کارآفرینانی که می‌خواهند خارج از محدوده‌ی (GTA) کسب و کار راه اندازی کنند؛

۸۰۰ هزار دلار – حداقل – سرمایه برای کارآفرینانی که می‌خواهند در بخش ارتباطات دیجیتال/فناوری اطلاعات سرمایه گذاری کنند. (فارغ از مکان سرمایه گذاری)

در حال حاضر، حداقل سرمایه‌ی شخصی مورد نیاز که در میان شرایط اعلام شده به شرح زیر است:

 

  • اگر کسب و کار قرار است در محدوده‌ی تورنتوی بزرگ راه اندازی شود ۱ میلیون دلار؛
  • اگر کسب و کار قرار است خارج از محدوده‌ی تورنتوی بزرگ راه اندازی شود ۵۰۰ هزار دلار؛
  • اگر کسب و کار قرار است در بخش ارتباطات دیجیتال/فناوری اطلاعات باشد ۵۰۰ هزار دلار فارغ از جا و مکان کسب و کار.

گذشته از همه‌ی این‌ها در بودجه‌ی سال ۲۰۱۹ انتاریو تاکید شده است که فرایند تخصیص برنامه‌ی مهاجرت استانی این استان منصفانه باشد. برنامه‌ی مهاجرت استانی انتاریو همه ساله از طرف دولت فدرال کانادا سهمیه دریافت می‌کند و طبق آن مجاز است تعدادی متقاضی مهاجرت کاری را برای اقامت دائم انتخاب کند. سهمیه سال ۲۰۱۹ استان انتاریو ۶۹۰۰ نفر و البته کمتر از میزان درخواستی این استان (۷۶۰۰)  است.