مهاجرت به کانادا
یکی از سوالات رایج توسط بسیاری از هموطنان ما این است که آیا افراد می توانند بعد از ورود به کانادا ویزای توریستی خود را به ویزای اقامت دائم، توریستی یا ویزای تحصیلی تبدیل کنند یا خیر.

باید با قطعیت تاکید کنم که «تبدیل ویزا» عبارت نادرستی است.

این اشتباه ناشی از چیست؟ در واقع تبلیغات غلط آژانس‌های مسافرتی که برای تشویق افراد به گرفتن ویزای موقت توریستی است و تا آنجا گسترده شده که گروهی تصور می کنند که در سیستم اداره مهاجرت کانادا امکانی برای چنین تبدیلی وجود دارد.

تبدیل ویزا معنی ندارد ولی ممکن است فرد بعد از آمدن وضعیت اقامتی خود را تغییر دهد که می تواند یکی از این گزینه ها باشد: اقامت دائم، اقامت موقت دانشجویی و یا اقامت موقت با ویزای کار. و این ویزاها را می شود در خارج و یا داخل خاک کانادا دریافت کرد.

یعنی کسی که به صورت توریست در خاک کانادا است حق ویژه ای برای دریافت اقامت، ویزای دانشجویی یا ویزای کار ندارد.

در ادامه برای روشن تر شدن مطلب به چند سوال و پاسخ آن ها می پردازیم:

ویزای توریستی چیست؟
ویزای توریستی زیرمجموعه ی Temporary Resident Visa یا TRV می باشد و کسی که دارای این ویزا است، در صورتی که از سد افسر مرزی کانادا رد شود می تواند وارد این کشور شود و تا مدتی در خاک آن بماند.

به نکاتی درباره ی این ویزا توجه کنید:

ویزای توریستی برای کار، زندگی یا تحصیل در کانادا(و به طور کل ماندن طولای مدت) نیست. اگر افسر مرزی احساس کند شما به قصد ماندن آمده اید می تواند مانع ورود شما شود. از نشانه های این مسئله یک طرفه بودن بلیط و یا اظهارنظرهایی است که این شک را برانگیزد.
فرد دارای ویزای توریستی حق ندارد کار داوطلبانه نیز انجام بدهد.
به طور پیش قرض هر فرد حق دارد که تا شش ماه در کانادا بماند، اما افسر مرزی اجازه دارد بنا به صلاح دید خود این مدت را کم یا زیاد کند.
در صورتی که فرد بخواهد میزان ویزای خود را تمدید کند، باید درخواست خود را (Extension) قبل از تاریخ خروج خود و به صورت آنلاین وارد کند. و در صورتی که اداره ی مهاجرت با این درخواست موافقت کند زمان جدیدی برای حضور شما تعیین و ابلاغ می کند.
اگر از تاریخ خروج شما گذشته باشد و شما فراموش کرده باشید درخواست تمدید ویزای خود را بدهید، باید تا ۹۰ روز درخواست Restoration of Status کنید.
اگر هنگام ورود به کشور افسر مهاجرت در گذرنامه شما تاریخ ورود نزند، یعنی شما قادر هستید تا شش ماه در کانادا باقی بمانید و اگر تاریخ خروج بزند، می توانید تا زمانی که در تاریخ ذکر شده در کشور حضور داشته باشید.
با ویزای توریستی هر فرد قادر است در بسیاری از دوره های آموزشی با طول مدت کمتر از شش ماه شرکت کند.
با حضور در کانادا، شما می توانید به طور مستقیم با بسیاری از  کالج ها، دانشگاه ها یا کارفرمایان کانادایی ملاقات کنیید و مقدمات تحصیل یا کار در کانادا را فراهم کنید.
با داشتن ویزای مولتی کانادا می شود از کشور خارج شوید و دوباره به آن بازگردید. در این صورت، بعد از بازگشت می توانید تا شش ماه دیگر یا مقداری که افسر مرزی مشخص می کند در کانادا باقی بمانید.

پاسپورت کانادا

 

اقامت دائم کانادا با داشتن ویزای توریستی:
به طور کل پنج حالت جهت دریافت اقامت دائم کانادا حین حضور در کانادا با ویزای توریستی وجود دارد:

با واجد شرایط بودن در یکی از برنامه های مهاجرتی کانادا، می توانید درخواست بدهید تا اقامت دائم دریافت کنید. مثلا در برنامه نیروی متخصص فدرال. که در این حالت حضور یا عدم حضور شما در خاک کانادا تفاوتی ندارد.
در صورتی که متقاضی با یک فرد کانادایی یا مقیم دائم کانادا ازدواج کند.
در صورتی که متقاضی درخواست پناهندگی بدهد و درخواست وی از سوی دولت کانادا مورد قبول واقع شود. که این عمل اصلا پیشنهاد نمی شود. کسی درخواست پناهندگی می کند که که جانش در کشور محل اقامتش در خطر است. این ادعا از سوی هر کشوری به سادگی قابل انجام نیست. از سوی دیگر این افراد با ارائه مدارک و اطلاعات اعلام کرده اند که قصد ماندن ندارند و وضعیت آنها مناسب است وگرنه ویزا نمی گرفتند بنابراین ادعای بعدی با این مسئله تطابق ندارد و تناقض این مسئله شانس آن ها را برای گرفتن ویزا از بین می برد. بنابراین این مورد را فراموش کنید. اگر کسی چنین درخواستی بدهد، به سرعت بررسی و رد می شود. همچنین درخواست دهنده از کشور اخراج می شود.
اگر فردی قبل از سفر به کانادا برای مهاجرت و دریافت اقامت دائم اقدام کرده باشد و در میانه راه متوجه شود که با درخواست مهاجرت وی موافقت شده است، در این حالت به صورت مجازی یا  Virtual Landing وارد خاک کانادا می شود و سپس ویزای توریستی او به ویزای اقامت دائم تغییر پیدا می کند.
در صورتی که فرد متقاضی تحت شرایط انسان دوستانه Humanitarian and Compassionate Considerations درخواست اقامت دائم داده باشد. یعنی فرد متقاضی در حالت عادی ممنوع الورود باشد اما به خاطر صلاح فرد یا افرادی دیگر، یا به دلیل فشار شدیدی که متحمل است، درخواست اقامت بدهد.
شرایط دریافت ویزای کار با داشتن ویزای توریستی:

به طور کلی نمی توان ضمن حضور در کانادا با ویزای توریستی ویزای کار دریافت کرد، مگر آن که:

همسر فرد متقاضی با ویزای کار یا تحصیلی در کانادا حضور داشته باشد.
نوع کار فرد متقاضی به گونه ای باشد که به طور قانونی بدون نیاز به مجوز کار اجازه کار در کانادا را داشته باشد.
در صورتی که متقاضی از یکی از روش های گفته شده موفق به درخواست اقامت دائم شده باشد و حال تصمیم دارد تا نهایی شدن تصمیمات مربوطه به پرونده اش مشغول به کار شود.
شرایط دریافت ویزای تحصیلی با داشتن ویزای توریستی:

به طور معمول در دو حالت می توان ضمن حضور در کشور با ویزای توریستی، ویزای تحصیلی دریافت کرد:

در صورتی که فرد متقاضی کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد و برای تحصیل در مقطع دبستان، راهنمایی یا دبیرستان به کانادا آمده باشد.
در صورتی که فرد متقاضی از طرف یک مرکز آموزش عالی به صورت مشروط پذیرش گرفته باشد؛ یعنی یک درس پیش نیاز را در داخل خاک این کشور بگذارند.
نکته: موارد ویژه ای نیز وجود دارند که می توان به واسطه ی آن از داخل کانادا برای ویزای تحصیلی اقدام کرد. مثلاً کسانی که همسرشان در تیم های ورزشی کانادا حضور دارند، می توانند ویزای تحصیلی بگیرند.

در سایر موارد نمی توان ویزای توریستی را به ویزای تحصیلی تغییر داد و در صورت پذیرش گرفتن از یک مرکز آموزشی حتما باید درخواست خود را به یک دفتر ویزای خارج از کانادا بفرستید.