دولت فدرال برنامه‌های آزمایشی جدیدی را جهت تسهیل اقامت دائم پرستاران خانگی در کانادا اعلام کرد

دولت فدرال از اجرای دو برنامه‌ی آزمایشی جدید خبر داد که با هدف تسهیل امکان اخذ اقامت دائم کانادا برای پرستاران خانگی خارجی طراحی شده است.

 

برنامه‌های Home Support Worker و The Home Child Care Provider از روز سه‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری به اجرا در می‌آیند و جایگزین برنامه‌های Caring for Children و Caring for People with High Medical Needs خواهند شد.

 

وزیر فدرال، Amarjeet Sohi در سخنرانی روز شنبه در ادمونتون اعلام کرد پرستاران خانگی قبل از شروع به کار در کانادا، در مورد صلاحیت‌های دریافت اقامت دائم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

 

سوهی گفت:«با انجام این تهمیدات، این افراد می توانند به کانادا بیایند و اطمینان داشته باشند در صورتی که تجربیات و سوابق لازم برای کار را دارا باشند، راهی تضمین شده برای دریافت اقامت دائم کانادا خواهند داشت. زمانی که افراد دچار نگرانی درباره وضعیت اقامتشان باشند، حس عدم اطمینان خواهند داشت و ما می‌خواهیم مطمئن شویم که آن‌ها قادر به کار در محیطی راحت می‌باشند.»

 

هرکدام از این طرح‌های آزمایشی حداکثر ظرفیت ۲،۷۵۰ متقاضی اصلی را دارند که مجموع آن‌ها در سال به اضافه همسر و فرزندان این افراد به ۵،۵۰۰ نفر می‌رسد.

 

وی افزود:«در برنامه‌ی قبلی خانواده‌ها از هم جدا می‌شدند. پرستاران در کانادا زندگی می‌کردند، ولی خانواده‌ی آن‌ها و فرزندانشان باید به کشور خود بازمی‌گشتند. در برخی از موارد کودکان حدود ۸ تا ۱۰ سال از والدینشان دور بودند.»

 

« با این تغییرات، اکنون کودکان و همسران این پرستاران می‌توانند همراه آن‌ها به کانادا بیایند. همسران با دریافت مجوز کار آزاد می‌توانند مشغول به کار شوند و بچه‌ها نیز می‌توانند برای تحصیل به مدرسه بروند.»

 

برنامه‌های جدید همچنین شرایط صدور مجوز کار را از «کارفرما محور» به «اشتغال محور» تغییر خواهند داد.

 

سوهی گفت:«در برخی موارد، پرستاران مورد سواستفاده قرار گرفته و به شرایط بدی دچار می‌شدند ،زیرا به یک کارفرمای خاص وابسته می‌شدند و ترک آن کارفرما به معنی لغو شدن اجازه کار آن‌ها در کانادا و تغییر وضعیت آن‌ها بود.»

 

با صدور مجوز کارهای اشتغال محور، کارفرمایان دیگر پیش از استخدام پرستاران نیازی به ارزیابی تاثیرگذاری بر بازار کار و اخذ تائیدیه LIMA ندارند.

 

پرستارانی که قبل از روز سه شنبه برای شرکت در طرح‌های قبلی درخواست داده‌اند می‌توانند پروسه‌ی پذیرش خود را ادامه دهند.

 

سوهی در پایان گفت:«اگر به اندازه‌ی کافی خوب و ماهر هستید تا به این کشور بیایید، پس به اندازه‌ی کافی نیز خوب هستید تا در اینجا بمانید و زندگی‌تان را بسازید.»