2023/05/31

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا

شرایط و مدارک لازم بورسیه تحصیلی کانادا

افرادی که قصد دارند از طریق بورسیه تحصیلی به کانادا مهاجرت کنند با چالش ها و سوالات زیادی روبه رو خواند بود از جمله: چه مراکزی در کانادا بورسیه می کنند؟ شرایط اخذ بورسیه تحصیل در کانادا چیست؟ چگونه بورسیه تحصیلی کانادا را بگیریم؟ بورسیه تحصیل در کانادا چه میزان از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در کانادا را پوشش می دهند؟ و بسیاری دیگر که ما در این مقاله قصد داریم شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.

چگونه بورسیه تحصیلی کانادا بگیریم؟

متقاضیان زیادی در سال برای تحصیل از طریق بورسیه تحصیلی اقدام می کنند و به دلیل ظرفیت محدود اعطای بورسیه، همه  موفق به اخذ بورسیه نمی شوند.  در صورتی که دانشجو شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی را داشته باشد می تواند رضایت دانشگاه و مرکز آموزشی مورد نظرش  را در این کشور جلب کند تا به وی بورسیه اعطا کند. از شرایط بورسیه تحصیل مدرک زبان، رزومه علمی و تحقیقات و سوابق پژوهشی متقاضی، سابقه کار و فعالیت های پژوهشی و علمی همچنین ورزشی و هنری و از همه مهمتر شرایط تحصیلی و معدل دانشجو در مقاطع پیشین وابسته است. بنابراین مهمترین شرایط بورسیه تحصیلی کانادا شایستگی و سطح علمی  فرد متقاضی می باشد. برای اخذ بورسیه تحصیلی, متقاضی باید  مراحلی را طی کند .

تحصیل در کانادا

مراحل اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

  • انتخاب دانشگاه مقصد

اولین گام برای تحصیل و اخذ بورسیه تحصیلی ، انتخاب دانشگاه برای تحصیل می باشد. انتخاب دانشگاهی که رشته تحصیلی شما و بورسیه های متنوع دارد بسیار مهم است. انتخاب استاد راهنما در حوزه پژوهشی متقاضی برای مقطع دکتری نیز یکی از موارد مهم می باشد.

  • نحوه جستجوی بورس تحصیلی

راه های گوناگونی برای دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد که بایستی  به سایت دانشگاه مقصد مراجعه کنید و راحت ترین مسیر استفاده از سایت های معتبر مختلف جهت یافتن بورسیه های تحصیلی می باشد. به طور مثال:

scholarshipportal:  این سایت اسکالرشیب های متنوع  کشورهای معتبر را دارا می باشد. می توانید با مراجعه به این سایت و انتخاب کشور کانادا و مقطع مورد نظر تمامی بورسیه های مشاهده نمایید.

scholarship-positions: یکی از برترین سایت های یافتن پوزیشن ها و کمک هزینه های تحصیلی است. وب سایت scholarship-positions منابع  رایگانی را از دانشگاه ها و کالج های معتبر دنیا در اختیار متقاضیان بورسیه  قرار می دهد.

scholars4dev: سایت scholars4dev دارای یک فهرست آپدیت از بورسیه های تحصیلی می باشد. این فهرست مختص متقاضیانی است که از کشورهای در حال توسعه به دنبال یافتن بورسیه هستند.

EURAXESS: با مراجعه به سایت EURAXESS اطلاعات جدیدی در راستای بورسیه و کمک های مالی و فرصت های شغلی پیدا کنید.

معدل لازم برای بورسیه کانادا

مهمترین مسائلی که در اخذ بورسیه تحصیلی بسیار تاثیرگذار می باشد، معدل متقاضی می باشد زیرا اغلب بورسیه های کانادا بر اساس شایستگی به متقاضیان تعلق می گیرد. معدل لازم برای بورسیه کانادا بستگی به این دارد که برای چه مقطع و چه دانشگاهی اقدام کرده اید. در مجموع اگرمتقاضی در مقطع کارشناسی معدل 16 و تحصیلات تکمیلی دارای معدل 17 را کسب کند، شانس بسیار خوبی برای اخذ بورسیه تحصیلی خواهد داشت.

کانادا چه رشته هایی را بورسیه می کند؟

تقریبا در همه رشته ها می توان در کانادا بورسیه گرفت. بورسیه های دولتی و غیر دولتی زیادی در کانادا وجود دارد که معمولا محدودیتی برای رشته تحصیلی ندارند. این بورسیه ها ممکن است در دانشگاه های خاصی ارائه شوند و به دانشجویانی تعلق بگیرد که در ترم های اخیر عملکرد مطلوبی در دانشگاه داشته اند.

بورسیه های کشور کانادا توسط سازمان های دولتی یا خصوصی پرداخت می شود. انوع مختلف بورسیه های تحصیلی عبارتند از:  بورسیه فارغ التحصیلی دکترا گرانت بانتینگ، بورسیه فارغ التحصیلی ارشد کانادا، بورسیه پس از فارغ التحصیلی NSERC، بورسیه های تحقیقاتی IDRC و برنامه ی بورسیه تحصیلی وانیر کانادا، اشاره نمود. به طورمثال یک دسته از این بورسیه ها برای افرادی است که در زمینه های علوم اجتماعی، علوم طبیعی و یا علوم بهداشتی در مقطع فوق دکترا فعالیت و تحقیق می کنند، ویا  برای دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه می آیند؛ این نوع بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان دانشگاه های معتبر تعلق می گیرد و برخی دیگر متعلق به مقطع خاصی هستند و متقاضیان فقط با ثبت نام در مقطع مورد نظر و در صورت  دارا بودن شرایط لازم، می توانند از این بورسیه ها استفاده کنند.

مهاجرت به کانادا

بورسیه های تحصیلی غیر دولتی کانادا

بورسیه های غیر دولتی یا خصوصی کانادا  توسط شرکت ها و سازمان های خصوصی ارائه می شوند که معمولاً در زمینه های تحقیقاتی خاصی ارائه می شوند یا اینکه هدف آن ها کمک به کشورهای در حال توسعه است.  می توان به فاند بومی Anne Vallee و بورسیه دادخواست کانادا اشاره کرد. دانشجویانی که در مقطع دکتری در حوزه های حیوانات در شهر کبک یا ایالت بریتیش کلمبیا مشغول هستند، می توانند از بورسیه Anne Vallee استفاده نمایند. بورسیه دادخواست، شرایط فول فاند کانادا برای متقاضیان انگلیسی زبان را بررسی می کند و در صورتی که تایید شود، تمامی هزینه های تحصیل و زندگی متقاضی را پرداخت می کند.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی شامل موارد زیر می باشند:

  • انگیزه نامه یا SOP
  • توصیه نامه
  • ارائه مقالات بین المللی و پروپوزال های دانشجو
  • مدرک زبان آیلتس یا تافل (بسته به مقطع و دانشگاه محل تحصیل)
  • مدارک تحصیلی اسکن شده همراه با ترجمه
  • ریز نمرات اسکن شده همراه با ترجمه
  • عکس 3.5 در 4.5
  • کد پستی و آدرس دانشجو

مقالات مرتبط:

بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان کانادا چه شرایطی دارد؟

بورسیه‌ی کامل از سوی دانشگاه‌های کانادا (تعداد محدود!)

بورسیه تحصیلی زیر 18 سال چگونه است؟

 کلام آخر

بخش قابل توجهی از مهاجران کانادا نیز ایرانی بوده که اغلب به دنبال مهاجرت تحصیلی در کانادا هستند و این ها به دلیل این است که کشور کانادا دارای استانداردهای بالای زندگی در جهان است . اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا آسان نمی باشد. شما عزیزان در صورت نیاز به اخذ راهنمایی بیشتر در زمینه شرایط بورسیه تحصیل در کانادا می توانید با موسسه ایران مهاجر تماس حاصل نموده در صورتی که سوالی در زمینه شرایط بورسیه تحصیل در کانادا و موضوعات مرتبط با تحصیل در کانادا دارید، مطرح کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!