۱۴۰۱/۰۲/۲۹

درباره‌ی اکوادور

کلیات:

اکوادور کشوری اسپانیایی زبان در شمال غربی آمریکای جنوبی است. پایتخت آن کیتو و بزرگترین شهر این کشور گوای‌اکیلاست.

جمعیت این کشور ۱۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن اسپانیایی است. نظام سیاسی اکوادور جمهوری ریاست‌جمهوری است. این کشور از سال ۱۸۳۰ مستقل شده‌است. اکوادور پیش از این تاریخ بخشی از مستعمرات اسپانیا و جمهوری کلمبیای بزرگ بود.

در شمال آن کلمبیا، در شرق و جنوب آن پرو و در غرب آن اقیانوس آرام قرار دارد. این کشور همچنین شامل جزایر گالاپاگس) در اقیانوس آرام در حدود ۹۶۵ کیلومتری غرب کشور می‌باشد. اکوادور دارای مساحتی برابر با ۲۵۶٬۳۷۰ کیلومتر مربع می‌باشد.

این کشور بر روی خط استوا قرار دارد و نام (اسپانیائی) آن به همین واقعیت اشاره دارد.

 

سیاست:

سیاست اکوادور به صورت سیستم رئیس‌جمهوری نمایندگی مردمی جمهوری است، که در آن رئیس‌جمهور اکوادور هم رئیس دولت و هم رهبر کشور در یک سیستم چند بخشی است. توان اجرایی در اختیار دولت است. حق قانون‌گذاری هم در دستان دولت و هم کنگره ملی اکوادور است. بخش قضایی جدای از بخش‌های قانونگذاری و اجرایی است.

شعار ملی اکوادور : خدا، میهن، آزادی

اکوادور عمدتاً تاکید بسیاری بر رویکردهای چندجانبه در مورد مسائل بین‌المللی داشته‌است. اکوادور عضو سازمان ملل و اغلب آژانس‌های تخصصی آن است و همچنین عضو بسیاری از گروه‌های منطقه‌ای است که از آن جمله گروه ریو، سیستم اقتصادی آمریکای لاتین، سازمان انرژی آمریکای لاتین، انجمن اتحاد آمریکای لاتین و معاهده آند می‌باشد.

اکوادور ارتباطی نزدیک با آمریکا دارد. از این رو واحد پول اکوادور دلار امریکا است .

 

اقتصاد : اکوادور دارای منابع نفتی غنی و زمین‌های کشاورزی پرمحصول است. از آنجا که اکوادور کالاهای اصلی مانند نفت، موز و میگو صادر می‌کند،.

 

نژاد :

نژاد مردم اکوادور متنوع است. بزرگ‌ترین گروه نژادی در اکوادور مستیزوها هستند که تلفیقی از اجداد اسپانیایی و سرخ‌پوستان هستند و بیش از ۶۵٪ جمعیت را تشکیل می‌دهند. سرخ‌پوستان اکوادور از لحاظ جمعیتی دوم هستند و حدوداً یک سوم جمعیت فعلی اکوادور معادل ۲۵٪ را تشکیل می‌دهند. سفیدپوستان اغلب از کسانی هستند که به ایشان کریولو گفته می‌شود؛ کسانی که نیاکانشان، خالص اسپانیایی‌ها بوده‌اند و حدود ۷٪ جمعیت را شامل می‌شوند. اندک افراد اکوادوری‌های آفریقایی‌تبار، شامل دورگه‌های سیاه‌پوست-سفیدپوست و نیز زامبوها (دورگه‌های سیاه‌پوست-سرخ‌پوست) که عمدتاً در اسمرالداس و ایبرا قرار دارند و مهاجرین بقیهٔ جمعیت را تشکیل می‌دهند. خارجی‌های بسیاری در اکوادور زندگی می‌کنند.

مردم اکوادور:

مردم اکوادور در صدر فهرست همدل‌ترین ملت‌های جهان قرار دارند.

داشمندان برای اولین‌بار کشورهای جهان‌ را از نظر همدلی و درک احساسات شهروندانشان رتبه‌بندی کرده‌اند و براساس داده‌های به دست آمده از ۱۰۴۳۶۵ بزرگسال در ۶۳ کشور مختلف، اکوادور در این رتبه‌بندی مقام اول را به دست آورده‌است.

این مطالعه که آمریکا را در رتبه هفتم جهان قرار داده‌است،‌ میزان احساسات مردم یک کشور را نسبت به یکدیگر و تمایل آنها برای تصور کردن دیدگاه دیگران مورد بررسی قرار دادند. پایین‌ترین رتبه همدلی براساس یافته‌های این تحقیق به کشور لیتوانی رسیده‌است.

بر اساس یافته‌های این مطالعه، رتبه‌بندی ۱۰ کشور برتر جهان با بیشترین میزان همدلی از این قرارند: اکوادور، عربستان، پرو، دانمارک، امارات، کره، آمریکا، تایوان، کاستاریکا و کویت. در مقابل کشورهای لیتوانی، ونزوئلا، استونی، لهستان و بلغارستان از کمترین میزان همدلی برخوردارند و در حقیقت محققان دریافتند هفت کشور از ۱۰ کشور پایین رتبه‌بندی در منطقه اروپای شرقی قرار گرفته‌اند.

 

امنیت:

بر اساس جدیدترین تحقیقات منتشر شده از سوی یک موسسه بین المللی، سه شهر اکوادور Ambato، Quito و Cuenca در رده‌بندی امن‌ترین شهرهای آمریکای لاتین قرار گرفتند.

 

تحصیل در اکوادور :
طبق گزارشات سازمان (یونیسف) میزان سواد در کشور اکوادر ۹۰% می باشد.مطابق قوانین اکوادور تحصیلات برای افراد ۵ تا ۱۴ سال اجباری می باشد.این کشور دارای شصت و یک دانشگاه می باشد که تعدادی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری فعال می باشند. تنها ۱۸٪  دانشگاه‌های دولتی این کشور مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری ارائه می‌دهند.
تعداد سیصد آموزشگاه در اکوادور وجود دارد که دوره‌های آموزشی تخصصی و حرفه‌ای ارائه می‌کنند.
توجه داشته باشید که زبان آموزش در کشور اکوادور اسپانیایی می باشد و در صورت عدم آشنایی نیاز به گذراندن شش تا دوازده ماه دوره زبان اسپانیایی همزمان با تحصیلی الزامی باشد.

هزینه زندگی:

– اجاره یک آپارتمان ۵۰ تا ۷۰ متری در مناطق متوسط به بالا در کیتو، پایتخت اکوادور، از ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه متغیر می باشد و می بایست اجاره دو ماه را به عنوان پیش پرداخت و گارانتی به صاحب خانه پرداخت نمایید.

– هزینه اینترنت با سرعت ۲ مگابایت ماهیانه ۲۵ دلار.

– هزینه خرید سیم کارت موبایل ۷ دلار با ۳ دلار شارژ اولیه.

– هزینه مصرف برق ماهیانه ۱۵ الی ۲۰ دلار.

– گوشت قرمز هر کیلو ۷ الی ۹ دلار.

– گوشت مرغ هر کیلو ۳ الی ۴ دلار.

– برنج هر کیلو یک دلار.

– هر گالن ۴ لیتری بنزین ۱٫۵ دلار و هر گالن گازوئیل یک دلار.

– پاکت یک لیتری شیر ۸۰ سنت.

– هزینه های حمل و نقل عمومی (مانند اتوبوس) ۲۵ سنت.

– هزینه های پوشاک از متوسط ایران بالاتر است.

– تزریق کلیه واکسن های ضروری از جمله هپاتیت آ و ب به صورت رایگان انجام می شود.

–بیمارستان های دولتی اکوادور خدمات رایگان ارائه می دهند.

—-هزینه خرید لوازم اولیه زندگی: (قیمتها حدودی است)

– ماشین لباسشویی ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار.

– یخچال ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار.

– گاز ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار.

– تلویزیون ۴۰۰ الی ۱۵۰۰ دلار.

– مبلمان کامل ۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ دلار.

– تختخواب یکنفره و دونفره از ۱۰۰ دلار به بالا.

– تشک یکنفره و دونفره از ۸۰ تا ۲۵۰ دلار.

– جارو برقی ۱۵۰ تا ۴۰۰ دلار.

شایان ذکر است که در صورت اجاره مسکن مبله نیاز به خرید این تجهیزات نیست.

۱۲۸۰px-Salinas_beach_view_in_ecuador_south_america

Quito, Ecuador

Quito, Ecuador

ecuador_cnt_24nov09_iStock_b frailes-1024x768-1024x681 Quito-Ecuador-728x549 Ecuador_Kristi Laguna Quilotoa2

error: Content is protected !!