۱۴۰۱/۰۴/۱۴

دلایل رد ویزای تحصیلی شما چیست و چه راه حلی برای آن مناسب است؟

رد ویزای تحصیلی کانادا و دلایل آن

ویزای تحصیلی من رد شده است، چاره چیست؟

بعد از اینکه نامه پذیرش از مدرسه، کالج یا دانشگاه را دریافت کردید، برای گواهی پذیرش استان کبک یا همان CAQ اقدام می‌کنید و گمان می‌کنید که کار تمام است و تنها یک قدم تا گرفتن ویزای تحصیلی کانادا فاصله دارید، آن هم ساختن پروفایل در وب سایت IRCC و ثبت درخواست ویزای تحصیلی و استادی پرمیت (مجوز تحصیل) است.

 

تصور کنید پروفایل خود را در سایت IRCC به درستی ایجاد کردید و همه‌ی مدارک لازم را اعم از نامه پذیرش از موسسه آموزشی، گواهی پذیرش کبک، ترجمه‌ی شناسنامه‌ها، پلن تحصیل و رزومه، مدارک مالی، فرم‌های درخواست استادی پرمیت و سایر مدارک را بارگذاری کردید، پس از پرداخت هزینه‌ی ۲۳۵ دلاری (۸۵ دلار آن، هزینه انگشت نگاری‌ست) و ثبت پروفایل اگر بیش از ۱۴ سال داشته باشید، نامه انگشت نگاری دریافت می‌کنید و بایستی ظرف مدت ۳۰ روز به یکی از مراکز درخواست ویزا یا همان VAC برای انجام انگشت نگاری مراجعه کنید.

 

پس از گذراندن تمام این مشکلات و بعد از اینکه دو ماه از انجام انگشت نگاری گذشت، در کمال تعجب، روزی ایمیلی دریافت می‌کنید که در آن نوشته شده است که شما شرایط کافی برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا را ندارید و با درخواست شما برای ادامه‌ی تحصیل در کانادا موافقت نشده است.

 

طبق آمار جدیدی که اخیرا روزنامه‌ی Globe & Mail منتشر کرد، تقریبا یک چهارم درخواست‌های صدور ویزا در سال ۲۰۱۷ ردشده‌اند و این رقم به نسبت سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است. در سال ۲۰۱۲، ۱۸ درصد از درخواست‌های ویزاهای موقت کانادا رد شده‌اند و این در حالی است که در سال ۲۰۱۷، ۲۶ درصد و در سه ماه اول سال ۲۰۱۸، ۳۰ درصد درخواست‌ها رد شده‌اند.

 

چه دلایلی باعث رد شدن ویزای تحصیلی یا ویزای توریستی می‌شود؟

 

به طور کلی، برای گرفتن هر یک از ویزای موقت کانادا یعنی ویزای بازدید، ویزای تحصیلی و ویزای کار، افسر صدور ویزا سه معیار را در نظر می‌گیرد: در ابتدا دلیل سفر به کانادا بایستی منطقی و توجیه پذیر باشد. مثلا دلیل ادامه تحصیل یا دیدار اعضای خانواده دلایل موجهی برای سفر به کانادا هستند. دوم اینکه، هزینه‌ی سفر و اقامت موقت در کانادا باید به مقدار کافی باشد و نکته‌ی سوم که افسر صدور ویزا به آن توجه می‌کند، مسئله‌ی میزان وابستگی به کشور مبدا و احتمال بازگشت است.

 

با این حال، حتی اگر تمام شروط بالا برقرار باشد، باز هم نظر شخصی افسر تعیین کننده است و گرفتن ویزا کاملا به نظر شخصی افسر بستگی دارد.

 

در نامه‌ی رد شدن ویزا یکی از موارد زیر علامت زده شده است:

 

  • با توجه به بخش ۲۱۹ قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان، منابع مالی کافی برای سفر و یا تحصیل در کانادا ارائه نشده است.
  • شما منابع مالی کافی برای مدت اقامت خود و خانواده‌تان در کانادا ندارید.
  • منابع مالی که اسپانسر شما برای پرداخت هزینه‌های تحصیل شما ارائه کرده است، کافی نیست.
  • شما گواهی پذیرش کبک Certificat d’acceptation du Québec CAQ را ارائه نکرده‌اید. البته این مدرک فقط شامل متقاضیان تحصیل در استان کبک می‌شود.
  • دلایل سفر شما به کانادا کافی نیست، تاریخچه‌ی سفرهای قبلی شما کافی نیست، دلایل کافی برای برگشت به کشورتان وجود ندارد، میزان دارایی و منابع مالی شما برای سفر به کانادا کافی نیست.
  • مدارکی که در پروفایل ارائه کرده‌اید، اعتبار کافی ندارد. برای مثال مدارک بانکی شما قدیمی است و به روز نیست.
  • در زمان مشخص و تعیین شده برای مصاحبه حاضر نشدید یا آزمون پزشکی را در موعد مقرر ارسال نکرده‌اید.
  • مدارک کافی دال بر اینکه زندگی و کار منظم در کشورتان دارید، ارائه نکرده‌اید.
  • مدارک کافی از موسسه‌ی آموزشی که می‌خواهید در آن‌جا تحصیل کنید، ارائه نکرده‌اید.
  • تحصیل شما در کانادا به یکی از دلایل زیر امکان پذیر نیست: تحصیلات قبلی شما، شرایط اشتغال، فرصت‌های تحصیلی دیگر در کشور خودتان یا در کانادا، مهارت‌های زبانی، برنامه‌های آینده‌ی زندگی تحصیلی و کاری شما.

با این حال، افسری که پرونده‌ی ویزای توریستی یا تحصیلی را بررسی می‌کند، یک یا چند یک از موارد بالا را (گاهی حتی بدون هیچ‌گونه برهان و منطقی) بهانه قرار می‌دهد تا با درخواست شما موافقت نکند. اما در چنین شرایطی راه حل چیست؟

 

دو راه حل وجود دارد:

 

اول اینکه درخواست بررسی مجدد پرونده را به سفارت بررسی کننده‌ی پرونده ارسال کنید و به ازای هریک از ایرادهایی که افسر عنوان کرده است، دلایل بیشتری بیاورید و مدارک محکم تری ارائه کنید. معمولا پس از حداکثر یک ماه پاسخ را دریافت خواهید کرد.

 

دوم اینکه می‌توانید درخواست Case Note بدهید که یادداشت‌های افسر را دریافت کنید تا برای اقدام بعدی شما موثر باشد و باعث شود که اشتباهات اقدام قبلی تکرار نشود. پاسخ این درخواست معمولا ۹۰ روز طول می‌کشد تا به دست شما برسد.

 

در هر صورت، بایستی قبل از هر گونه اقدام، با یک مشاور امور مهاجرتی مشورت کنید چرا که چگونگی نامه نگاری درخواست‌ها و روش اقدام جدید ظرافت‌های خاص خود را دارد که رعایت نکردن آن‌ها ممکن است شما را به سوی رد شدن برای دومین بار سوق دهد.

 

بخشی از متن نامه انگلیسی در زیر آورده شده است:

 

You have not satisfied me that you would leave Canada at the end of your stay as a temporary resident. In reaching this decision, I considered several factors, including:

Travel history

Immigration status in country of residence

Family ties in Canada and in country of residence

Employment prospects stay in Canada

Length of proposed stay in Canada

Purpose of visit

Employment prospects in country of residence

Current employment situation

Personal assets and financial status

Having a legitimate business purpose in Canada

Any history of contravening the conditions of admission on a previous stay in Canada.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!