۱۳۹۸/۱۲/۰۹

اقدامات کشور کانادا در راستای برابری جنسیتی در پذیرش مهاجران

برابری جنسیتی

اقدامات کشور کانادا در راستای برابری جنسیتی در پذیرش مهاجران

کانادا تلاش می‌کند تا برابری جنسیتی بیشتری در پذیرش‌های خود داشته باشد و روز به روز به تعداد زنانی که خود را متقاضی اصلی فرایند مهاجرتی اکسپرس انتری تعریف می‌کنند افزوده می‌شود. متقاضیانی که مایل به مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری هستند در سیستم جامع رتبه بندی که از آن به اختصار به CRS یاد می‌شود امتیازی دریافت می‌کنند تا دولت فدرال بتواند بر اساس آن امتیاز متقاضیان را ارزیابی و در صف انتظار اکسپرس انتری رتبه بندی کند.

 

آماری که در گزارش اکسپرس انتری در انتهای سال ۲۰۱۸ ارائه شده است حاکی از این است که امتیاز زنان در سیستم جامع رتبه بندی برابر با مردان یا حتی بیشتر از امتیاز مردان است. گرچه هنوز هم در صف انتظار اکسپرس انتری مردان بیشتری نسبت به زنان وجود دارند اما روز به روز شاهد این هستیم که بر تعداد زنانی که امتیاز بالای ۳۵۰ دارند افزوده می‌شود. علاوه بر این، تعداد زنانی که امتیاز بالای ۴۰۰ دارند هم از سال ۲۰۱۷ افزایش ۵۶ درصدی داشته است.

 

اگر بخواهیم دقیق‌تر بیان کنیم، از روز سوم ژانویه سال جاری میلادی تا کنون ۷۵ درصد از ۳۹۲۷۳ متقاضی زن در سیستم جامع رتبه بندی امتیازی بین ۳۵۰ تا ۴۴۹ داشتند. این در حالی است که ۷۱ درصد از ۵۵۶۹۰ متقاضی مرد چنین امتیازی داشته‌اند. هرچند تعداد مردان متقاضی که بین ۳۵۰ تا ۴۴۹ امتیاز داشته‌اند بیشتر بوده است اما ۴ درصد زنانی که تقاضا ارائه کرده‌اند این امتیاز را دریافت کرده‌اند.

 

سال گذشته میلادی ۷۰ درصد زنان در صف انتظار اکسپرس انتری امتیاز بالای ۴۰۰ گرفتند در حالی که ۶۷ درصد مردان توانسته بودند چنین امتیازی دریافت کنند. همچنین در سال ۲۰۱۷، ۶۲ درصد زنان در صف انتظار اکسپرس انتری امتیازی بالای ۴۰۰ دریافت کرده‌اند. همچنین، تعداد زنانی که امتیازشان در سیستم جامع رتبه بندی بالای ۹۵۰ بوده بیشتر از زنان بوده است.

 

این نشان دهنده‌ی بهبود وضعیت زنان در صف انتظار اکسپرس انتری نسبت به ۲۰۱۸ است؛ در آن سال ۷۰ مرد امتیاز ۹۵۰ و بالاتر کسب کرده بودند در حالی که تنها ۴۲ زن توانسته بودند که چنین امتیازی را از آن خود کنند. گفتنی است زنانی که پروفایل خود را در سال ۲۰۱۸ به اکسپرس انتری ارائه کرده بودند در مقایسه با زنان، امتیاز بالاتری در دانش و تسلط بر زبان فرانسه کسب کردند.

 

افزایش درصد صدور دعوتنامه‌ها (ITA) برای زنان در برنامه‌های مهاجرت کاری/اقتصادی

یکی دیگر از نشانه‌های افزایش حضور زنان تعداد دعوتنامه‌های صادره برای تقاضا جهت اقامت دائم است. در سال ۲۰۱۸، زنان مجموعا ۳۷۳۲۲ دعوتنامه دریافت کردند که تقریبا می‌شود ۴۲ درصد مجموع دعوتنامه‌های صادر شده در آن سال. البته این رقم بالایی نیست اما اگر در نظر بگیریم که در آن سال، ۴۱ درصد تمامی پروفایل‌های واجد شرایط از آن زنان بوده است به نتیجه‌ی جالبی دست می‌یابیم.

 

گذشته از همه‌ی این‌ها، به لحاظ صدور اقامت دائم کانادا برای متقاضیان اکسپرس انتری نیز این گزارش حاکی از این است که روز به روز به تعداد زنانی که اقامت دائم کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری دریافت می‌کنند افزوده می‌شود. همچنین شایان ذکر است که زنان پنج کشور در مقایسه با مردان درصدی بالاتری از متقاضیان اصلی را تشکیل داده‌اند. نکته‌ی دیگر این است که زنان برخی از کشورهای خاص درصد بالاتری را نسبت به مردان به عنوان متقاضی اصلی تشکیل می‌دهند.

 

مثلا ۶۷ درصد از متققضایان اصلی از کشور جامائیکا و ۶۱ درصد از متقاضیان اصلی از کشور فیلیپین را زنان تشکیل داده‌اند. چین (با ۵۵ درصد) ، روسیه ( با ۵۳ درصد)  و کره ( با ۵۱ درصد)  نیز درصد بالایی از زنان متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری داشته‌اند.

 

افزایش درصد زنان واجد شرایط مهاجرت از طریق دسته‌ی کارگر ماهر

متقاضیانی که مایلند از طریق سیستم اکسپرس انتری اقامت دائم کانادا را دریافت کنند باید واجد شرایط یکی از سه دسته‌ی زیر باشند:

 

  • Federal Skilled Worker Class
  • Federal Skilled Trades Class
  • Canadian Experience Class

 

متقاضیان واجد شرایط بر اساس عواملی نظیر سن، تحصیلات، سابقه کار دارای مهارت و تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسه و سایر عوامل امتیاز کسب می‌کنند. طی پذیرش‌های متوالی، تعداد معینی از متقاضبانی که بالاترین امتیاز را دارند انتخاب شده و برای آن‌ها دعوتنامه صادر می‌شود تا بتوانند درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا ارائه کنند.

 

در عین حال باید گفت که هنوز تعداد مردان در صف انتظار اکسپرس انتری بیشتر از زنان است. از حدود ۲۸۰۰۰۰ پروفایل اکسپرس انتری که در سال ۲۰۱۸ ارائه شدند، تنها اندکی بالاتر از ۱۰۹۰۰۰ پروفایل از آن زنان بود. از سوی دیگر، در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ تعداد بیشتری از زنان پروفایل اکسپرس انتری ایجاد کردند و طی این دوره ۷۴ درصد هم واجد شرایط برای حداقل یکی از سه برنامه مهاجرت ذکر شده شناخته شدند. این در حالی است که این عدد در سال ۲۰۱۷ ، ۷۰ درصد بوده است.

 

همه‌ی این تغییرات و پیشرفت‌ها که در گزارش اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا از نرخ مشارکت زنان در صف انتظار سیستم اکسپرس انتری منتشر شده است نویدبخش این هستند که از سال ۲۰۱۵ تا کنون درصد زنانی که کانادا آن‌ها را می‌پذیرد سال به سال در حال افزایش است؛ تعداد جذب مهاجران زن از طریق اکسپرس انتری در حال حاضر ۴۷ است.

اقدامات کشور کانادا در راستای برابری جنسیتی در پذیرش مهاجران

اقدامات کشور کانادا در راستای برابری جنسیتی در پذیرش مهاجران

اقدامات کشور کانادا در راستای برابری جنسیتی در پذیرش مهاجران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!