احتمال ورود بیش از ۵۲ هزار مهاجر به کبک تا سال ۲۰۲۲

اگر علاقه‌مند به مهاجرت به کبک هستید، خبر خوبی برایتان داریم! وزارت مهاجرت کبک در تاریخ ۷ ژوئن پیشنهاداتی ارائه کرده است که به موجب آن امکان دارد این استان تا سال ۲۰۲۰ از ۵۲ هزار مهاجر جدید استقبال کند. این استان امسال حداکثر پذیرای ۴۲ هزار مهاجر خواهد بود و البته با این پیشنهادات جدید می‌توان انتظار داشت که ۱۰ هزار و ۵۰۰ مهاجر جدید تا سال ۲۰۲۰ وارد کبک شوند.

 

بدین ترتیب نرخ مهاجرت به کبک به همان نرخی باز می‌گردد که قبل از روی کار آمدن دولت Coalition Avenir Québec در اکتبر ۲۰۱۸ بود. گفتنی است بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ نرخ مهاجرت به کبک به ترتیب ۵۳۰۸۴، ۵۲۳۸۸ و ۵۱۱۱۸ بوده است.

 

همانطور که قبلا گفته شد، دولت کنونی کبک سال گذشته در راستای وعده‌های انتخاباتی خود، اقداماتی را برای کاهش موقتی مهاجرت به داخل کبک انجام داد. حالا اما بعد از سپری شدن کاهش موقتی در این پیشنهادها، گفته شد که این اقدام برای ترمیم و احیای خدمات و برنامه‌های استان در جهت خوگیری و حل شدن مهاجران در بافت جامعه کبک ضروری بوده است.

 

وزارت مهاجرت کبک همچنین گفته است که:« پایه‌ی اصلاحات ایجاد شده است اما هنوز سیاست و برنامه‌ای برای اجرایی کردن آن و رسیدن به اهداف مورد نظر وجود ندارد. برای همین است که ما قصد داریم بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ سالانه از ۳ تا ۴ هزار مهاجر جدید استقبال کنیم تا تمام ابزارهای مورد نیاز برای اسکان موفقیت آمیز مهاجران در کبک در اختیار مسئولان قرار گیرد».

 

دولت کبک قصد دارد تا در طی این دو سال بین ۴۹ هزار و ۵۰۰ تا ۵۲ هزار و ۵۰۰ مهاجر را جذب کند. از این تعداد ۶۵ درصد از طریق برنامه‌های مهاجرت اقتصادی/کاری کبک انتخاب خواهند شد.

 

در این سند که وزارت مهاجرت کبک ارائه کرده است، پیشنهادات دیگری نیز به چشم می‌خورد که عبارتند از:

 

  • استقبال از کارگران خارجی و خارجی‌هایی که در کبک تحصیل کرده‌اند، مدرک گرفته‌اند و شرایطشان مطابق با نیازهای بازار کار این استان است و در حال حاضر موقتا ساکن کبک هستند؛
  • استقبال از متقاضیان دارای مهارت در شغل‌های مورد نیاز یا دارای پیشنهاد شغل معتبر که شرایشان مطابق با نیازهای بازار کار کبک است؛
  • تسریع فرایند ورود مهاجران اقتصادی/کاری به منظور برطرف کردن نیازهای بازار کار با سرعت بیشتر؛
  • حمایت از تلاش‌های کارفرمایان تمامی مناطق کبک در راستای استخدام کارگران خارجی، با کاهش تاخیر قبل از ورود و تسهیل اقداماتی در راستای تامین نیازهای نیروی کار.
  • ترویج انتخاب کارگرانی که با ارزش‌های دموکراتیک کبک و ارزش‌های مندرج در منشور آزادی‌ها و حقوق بشر کبک آشنا هستند؛
  • افزایش تعداد مهاجران بزرگسال فرانسوی زبان از طریق ترویج آموزش زبان فرانسه توسط دولت؛
  • تشویق مهاجرت دائمی جوانان به منظور مقابله با پیری جمعیت و کاهش نرخ باروری استان.

از طرف دیگر، عده‌ای اصلاحات دولت کنونی کبک را ناعادلانه و نقطه متضاد نیازهای بازار کار آن می‌دانند؛ نیازی که بیش از همه جای کانادا در کبک احساس می‌شود. در مطالعه‌ای که ماه مارس منتشر شد، اعلام شده که هیچ مدرکی وجود ندارد که از دیدگاه دولت کنونی کبک مبنی بر نیاز به کاهش مهاجران حمایت کند.

 

بد نیست بدانید چندی پیش وزیر مهاجرت کبک اعلام کرد این استان قرار است ۱۸۰۰۰ درخواست انباشته شده از متقاضیان مهاجرت اسکلید ورکر (کارگر ماهر) را رد کرده و در سیاست مهاجرتی جدید خود، بر مهارت‌های زبان فرانسوی و نیازهای بازار کار تاکید کند. این سیاست در قالب لایحه‌ای موسوم به Bill 9 ارائه شده بود. وزیر مهاجرت کبک سیمون ژولین بارت، هدف از ارائه‌ی این لایحه را اتخاذ سیاست شخصی شده‌تری اعلام کرده بود که تاکید آن بر کمبود نیروی کار است.