تعداد دانشجویان این دانشگاه:

 

دوره لیسانس: بیشتر از ۳۹ هزار دانشجوی تمام‌وقت و حدود ۷ هزار و ۲۰۰ دانشجوی نیمه‌وقت در هر دو مجموعه.

 

فوق لیسانس: حدود ۳ هزار و ۹۰۰ دانشجوی تمام‌وقت و ۲ هزار دانشجوی نیمه‌وقت در هر دو مجموعه.

 

رشته‌های موجود در این دانشگاه:

 

در این کالج بیش از ۱۰۰  دوره‌ی لیسانس یا کارشناسی وجود دارد.

 

از رشته‌های پرطرفدار می‌شود به رشته‌های بیزینس، روان‌شناسی، هنرهای زیبا و جامعه‌شناسی اشاره کرد.

 

وضع شهریه در این دانشگاه چگونه است؟

 

شهریه‌ها در دانشگاه یورک از سالی ۶ هزار و ۱۵۲ دلار شروع می‌شود و شهریه‌ی دانشجویان بین‌المللی نیز  از سالی ۱۶ هزار و ۹۶۸ دلار آغاز می‌شود.

 

تاریخچه دانشگاه:

 

این دانشگاه یکی از شعب دانشگاه تورنتو یا U of T بوده است و رابطه‌ی این دو نهاد در سال ۱۹۶۵ کاملا از هم گسسته و منفک شد و سپس بخش یورک به مجموعه بزرگ و ۱۸۵ هکتاری کیل انتقال پیدا کرد. همچنین، دانشگاه یورک سومین دانشگاه بزرگ کانادا می‌باشد.

 

برخی از فارغ‌التحصیلان مطرح دانشگاه یورک:

 

سندی رینالدو، مجری بخش خبر بین‌الملل تلویزیون CTV

 

ژیان قمیشی، مجری رادیو CBC (یکی از چهره‌های موفق ایرانی- کانادایی)

 

جیم فلاهرتی، وزیر دارایی کانادا

 

ریچل مک‌آدامز، بازیگر سینما

 

برخی از نکات مثبت و همچنین نکات منفی این دانشگاه در زیر آورده شده است:

 

نکات مثبت:

 

دانشجویان این دانشگاه همواره از استادان خوب خود و شیوه کاربردی و عملی آموزش دروس در اغلب رشته‌های درسی تعریف می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی هم می‌گویند که به دلیل حضور دانشجویانی از اقوام مختلف، در اینجا اصلا احساس غربت نمی‌کنند. آن‌ها کتابخانه‌های هفت‌گانه‌ی دانشگاه یورک را هم یکی از بهترین مکان‌ها برای مطالعه‌ی دروس خود می‌دانند.

 

نکات منفی:

 

رفت و آمد طولانی گاهی باعث دشوار شدن زندگی می‌شود. طی کردن مسیری که بعد از آن نوبت به جستجویی سخت برای یافتن جای پارک می‌رسد. یک دانشجوی ۲۴ ساله‌ی رشته‌ی روان‌شناسی می‌گوید که بعد از ساعت ۱۱ صبح پیدا کردن جای پارک برای ماشین تقریبا کاری غیرممکن است و تازه اگر هم جا پیدا شود قیمت آن خیلی زیاد است.

 

متاسفانه تعداد خشونت‌هایی که در این منطقه _معروف به Village_ اتفاق افتاده زیاد بوده است. آوریل سال گذشته یک دانشجوی ۲۳ ساله چینی در این محل کشته شد و در ماه جولای نیز دو دانشجوی دیگر در خوابگاه مورد آزار قرار گرفتند. در گذشته هم حملاتی به دانشجویان اتفاق افتاده است.

 

محل اقامت دانشجویان:

 

دانشجویان می‌توانند در یکی از هشت اقامتگاه واقع در مجموعه کیل یا یکی از ۲ اقامتگاه واقع در مجموعه گلندن اقامت کنند. در مجموع در این ۱۰ اقامتگاه برای پذیرایی از بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو فضای کافی وجود دارد. همه‌ی این ساختمان‌ها از نظر خدمات‌دهی به هم پیوسته هستند و به سبک سنتی خوابگاهی دارای تک‌اتاق یا دواتاقی‌های مبله هستند. در بعضی از این ساختمان‌ها طبقات مختص خانم‌ها یا آقایان نیز وجود دارد. یک دانشجوی سال سومی رشته‌ی علوم سیاسی اعتقاد دارد که زندگی در خوابگاه، بهترین فرصت برای دوست‌یابی‌ست. او می‌گوید: «سال اول حضورم در دانشگاه یورک که در خوابگاه بودم، بهترین سال تحصیلم بود.»

 

در مجموعه‌ی کیل تعدادی اتاق مجزا به شکل سوئیت هم وجود دارد. در این سوئیت‌ها دانشجویان می‌توانند به سبک زندگی آپارتمانی زندگی کنند. یعنی دارای اتاق خواب مخصوص به خود، آشپزخانه و حمام و توالت مشترک باشند.

 

چیزهایی که بد نیست دربار‌ی دانشگاه یورک بدانید:

 

یکی از نکته‌های جالب توجه، رسیدن تکنولوژی از دانشگاه یورک به کره مریخ است! کار طراحی و ساخت ابزار معروف فضایی (NASA Phoenix Mars Lander) را دانشمندان و متخصصان دانشگاه یورک انجام دادند، ابزاری که توانست در ماه می سال ۲۰۰۸ بر سطح کره‌ی مریخ فرود بیاید. این ابزار توانست اطلاعاتی حیاتی در مورد سطح مریخ جمع‌آوری و به زمین ارسال کند.

 

راه‌های ارتباط با دانشگاه:

 

آدرس:

 

Keele campus, 4700 Keele St., Toronto, ON, M3J 1P3

 

تلفن: ۴۱۶-۷۳۶-۲۱۰۰

 

Glendon campus:

 

۲۲۷۵ Bayview Ave., Toronto, ON, M4N 3M6

 

تلفن: ۴۱۶-۴۸۷-۶۷۱۰

 

وبسایت: www.yorku.ca

 

راهنمای رشته: www.futurestudents.yorku.ca

 

تورهای دانشکده: www.futurestudents.yorku.ca/tour

 

مسیر رسیدن به کالج:

 

ساختمان کیل Keele: اتوبوس‌های TTC از ایستگاه‌های داونزویو، فینچ، جین، کیل و شپرد به مقصد این مجموعه ساختمانی از  دانشگاه یورک حرکت می‌کنند. اتوبوس Go هم در دانشگاه یورک ایستگاه دارد و از آن‌جا نیز اتوبوس‌های شاتل به صورت رایگان تا ایستگاه‌های قطار  GO در حرکتند. علاوه بر این، اتوبوس‌های VIVA _مخصوص منطقه یورک_ هم در نزدیکی این مجموعه‌ی ساختمانی یورک ایستگاه دارند.

ساختمان گلندن Glendon: از متروی لارنس سوار اتوبوس‌های خط ۱۲۴ بیمارستان سانی‌بروک شوید. بین دو ساختمان کیل و گلندن هم اتوبوس‌های شاتل مدام در حال رفت ‌و آمد هستند.