سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برای سال ۲۰۱۷ فرآیند جدیدی را در زمینه پذیرش پرونده اسپانسرشیپ والدین (پدر و مادر و پدربزرگ و مادر بزرگ) اعلام کرده است. از ژانویه سال ۲۰۱۷، افرادی که مایل به حمایت از پدر و مادر خود و یا پدربزرگ و مادر بزرگ خود برای دریافت اقامت دائم کانادا هستند می بایست که ابتدا یک فرم آنلاین به عنوان اظهار علاقه به اقدام از این روش تکمیل نمایند.

این فرم آنلاین برای مدت ۳۰ روز  از تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۱۷ ساعت ۱۲ ظهر ( به وقت استاندارد شرقی (EST))، تا ساعت ۱۲ ظهر روز ۲ فوریه ۲۰۱۷ در دسترس خواهد بود. پس از پایان دوره ۳۰ روزه، IRCC به صورت اتفاقی ۱۰٫۰۰۰ نفر را انتخاب خواهد کرد تا پرونده کامل اسپانسرشیپ را به این سازمان تحویل دهند.

توجه داشته باشید که این۱۰٫۰۰۰ نفر شهروندان کانادایی یا افردای مقیم  دائم کانادامی باشند که مایل به حمایت از پدر و مادر خود و یا پدربزرگ و مادر بزرگ خود می باشند، و نه پدر و مادر (ها) و یا پدربزرگ و مادر بزرگ که قرار است اسپانسر شوند.  سازمان IRCC اعلام کرده است که افراد نباید بیش از یک فرم آنلاین ارسال نمایند و فرم های تکراری از سیستم  حذف خواهد شد.

روند درخواست

افراد منتخب ۹۰ روز فرصت خواهند داشت تا درخواست نامه کامل به همراه تمام مدارک مثبته را ارسال نمایند. فرمها و لیست مدارک لازم قرار است که از ۹ ژانویه ۲۰۱۷ بر روی وب سایت IRCC قرار بگیرد. IRCC به همه افرادی اقدام به ارسال فرم آنلاین اولیه نموده اند اطلاع خواهد داد که آیا جزو ۱۰٫۰۰۰ انتخاب شده بوده اند یا خیر. در صورت انتخاب نشدن، افراد می توانند مجددا شانس خود را در سال ۲۰۱۸ امتحان نمایند.

در طی چند سال گذشته سیستم اسپانسرشیپ والدین بر این اساس بود که هرکسی اول پرونده اش دریافت می شد، زودتر بررسی می شد و با توجه به اینکه ظرفیت پذیرش پرونده های این روش نیز محدود بود، در عمل در طی چند روز اولیه از زمان بازگشایی روش، ظرفیت تکمیل می شد و خیلیهای فرصت اقدام را از دست می دادند. IRCC  معتقد است  تغییرات جدید به عادلانه ترشدن این روش کمک خواهد کرد.

در طرح پیشنهادی دولت در مورد میزان مهاجرت برای سال ۲۰۱۷، دولت کانادا اعلام کرده که قصد دارد تا ۲۰٫۰۰۰ مهاجر جدید از طریق اسپانسرشیپ والدین را بپذیرد.