2024/06/20

آلمان

تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان

تحصیل در مقطع دبیرستان

برای تحصیل در دبیرستان‌های آلمان پذیرش در هر سنی نیازمند شرایط خاص خود می‌باشد و همانطور که می‌دانید پذیرش در مقاطع دبیرستان کار ساده‌ای نیست و کشور آلمان در این سنین به راحتی پذیرش نمی‌دهد. تقریبا تمام مدارس آلمان به زبان آلمانی تدریس می‌شود. اولین نکته‌ی حقوقی در مورد تحصیل در آلمان این است که اخذ پذیرش از مدرسه، صد در صد به منزله‌ی اخذ ویزای تحصیلی آلمان نیست. البته کیفیت مدارس در آلمان بالاست و شرایط خوبی دارند و این موضوع از ارزش‌های آن‌ها چیزی کم نخواهد کرد، اما نکته‌ی مهمی که در این باره باید به آن اشاره شود، این است که اخذ ویزا در مقاطع دبیرستان کار ساده‌ای نیست و ریسک این کار بسیار بالاست.  شما می‌توانید در این مقطع با شرایط بسیار عالی برای کشورهای دیگر من جمله انگلستان اقدام نمایید.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

نظام آموزشی آلمان به خصوص به واسطه‌ی دانشگاه‌های صنعتی پیشرفته‌اش، اکنون در دنیا شناخته شده و پیشرو می‌باشد. شهرت دانشگاه‌های آلمان در این رابطه زبان زد خاص و عام است.

البته رشته‌های فنی دانشگاه‌های آلمان نسبت به سایر رشته‌ها، قوی تر و از فضای رشد بالاتری برخوردار است. افرادی که در آلمان در رشته‌های فنی و مهندسی فارغ التحصیل می‌شوند از این امتیاز برخوردارند که ویزای کار آلمان را اخذ کنند .

کسانی که مدارک دانشگاهی خود را از دانشگاه‌های آلمان دریافت می‌کنند عموما جهت ادامه‌ی تحصیل، مدرکشان مورد پذیرش اکثر کشورهای جهان می‌باشد. برای مثال، فارغ التحصیلان مدیریت و تجارت می‌توانند به راحتی در دانشگاه‌های معتبر امریکا نظیر  Hultو در انگلستان نظیر Buckingham پذیرش‌های پیش دکتری و دکتری داشته باشند.

اکثر دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی رایگان هستند اما برای تحصیل در اغلب این دانشگاه‌ها باید هر دانشجو به زبان آلمانی در سطح مدرک B1  یا B2 تسلط داشته باشد. از مسائلی که متقاضیان تحصیل در آلمان با آن مواجه هستند  نیاز به ارائه‌ی مدرک زبان آلمانی پیش از اخذ پذیرش می‌باشد.

امکان تحصیل درآلمان در مقاطع مختلف وجود دارد، شما با داشتن پذیرش دانشگاه‌های این کشور می‌توانید جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایید. آلمان کشوریست با سیستم آموزشی پیشرفته و توسعه یافته، لذا می‌تواند مقصد همه‌ی مهندسین و متخصصین باشد.

 

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان

دانشگاه‌های کشور آلمان تقریبا رایگان می‌باشند. در دوره‌ی لیسانس درکلیه‌ی دانشگاه‌ها به زبان آلمانی تدریس می‌شود اما در مقاطع فوق لیسانس تعدادی از رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند که در این صورت مدرک زبان انگلیسی لازم خواهد بود. که معمولا IELTS 6.5 به بالا مورد نیاز است.

لازم به ذکر است که کسانی که می‌خواهند برای تحصیل در کشور آلمان به زبان آلمانی اقدام نمایند باید به زبان آلمانی تسلط داشته و حتما مدرک معتبر زبان آلمانی را ارائه دهند.

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به دلیل کیفیت بسیار بالای آموزشی این دانشگاه‌ها و رتبه‌ی بالای دانشگاه‌های آن در رنکینگ‌های جهانی، همیشه مورد استقبال گسترده‌ی علاقه مندان به تحصیل بوده است لذا به اطلاع متقاضیان می‌رسانیم مدارک لازم جهت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

 

  1. ترجمه‌ی مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی
  2. ریز نمرات در هر سه مقطع
  3. کپی صفحه‌ی اول پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه
  4. مدرک زبان آلمانی در صورت گرفتن پذیرش به زبان آلمانی
  5. مدرک زبان انگلیسی در صورت گرفتن پذیرش به زبان انگلیسی
  6. رزومه‌ی کامل
  7. دو عدد توصیه نامه از اساتید قبلی
  8. انگیزه نامه

 

تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان

دانشجویانی که در مقطع دکتری در آلمان تحصیل می‌کنند. برخی مواقع علاوه بر تحصیل رایگان، حقوق نیز دریافت می‌کنند. در دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های آلمان، همانند دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ‌ارشد‌، آزمون ورودی به معنای کنکور سراسری وجود ندارد. اما معدل کل تاثیر مستقیمی در پذیرش خواهد داشت و متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری باید حداقل معدل کل بین ۱۶تا ۱۷در مقطع کارشناسی ارشد را کسب کرده باشند.

دوره‌ی دکتری در دانشگاه‌های آلمان در فرم کلاسیک یا سنتی، بدون کلاس‌های درس برگزار می‌‌شود. دانشجو در این مقطع، در زمینه‌ی تحقیقاتی خود با مشاوره با استاد راهنما به پژوهش و در کنار آن نوشتن رساله‌ی دکتری مشغول می‌شود.

در مورد تحصیل دکتری در آلمان، در رشته‌هایی همچون زیست شناسی، بخشی از تحقیقات به صورت آزمایشگاهی انجام می‌شود و در رشته‌های علوم انسانی، تمرکز تحقیقات بر مطالعات فردی است. دانشجوی مقطع دکتری پس از اتمام دوره رساله‌ی خود را به صورت کتبی تحویل داده و در امتحان شفاهی نیز از طرح خود دفاع می‌کند. البته شرایط تشکیل کلاس‌ها، نحوه‌ی برگزاری کلاس‌ها و امثالهم در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌کند و در مورد تحصیل دکتری در آلمان باید گفت که اگر این دانشگاه‌ها پذیرش دهند، امکانات عالی ارائه خواهند داد.

شرایط پذیرش در مقطع دکتری از سوی هر دانشکده تعیین می‌شود و به تایید دانشگاه می‌رسد، از همین رو احتمال وجود تفاوت‌هایی در روند پذیرش وجود دارد.

 

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

آلمان از نمونه کشورهایی در اتحادیه اروپا می‌باشد که به دلیل هزینه‌های کم زندگی، افراد زیادی تمایل به مهاجرت به این کشور را دارند. به عنوان مثال برلین ارزانترین پایتخت اروپا شناخته می‌شود و به دلیل مهاجران زیادی که در این منطقه جای گرفته شده است تنوع زیادی از فرهنگ‌ها در این شهر دیده می‌شود.

از مزیت‌های تحصیل در آلمان تحصیل رایگان در بیشتر ایالت‌های این کشور می‌باشد.

تا چند سال پیش تحصیل در این کشور فقط به زبان آلمانی میسر بود اما اخیرا نه تنها تحصیل به زبان انگلیسی امکان پذیر شده است بلکه همانند سایر رشته‌های آلمانی، به صورت رایگان نیز می‌باشد.

 

تقسیم بندی دانشگاه‌ها در کشور آلمان

دانشگاه‌های آلمان به سه دسته تقسیم می‌شوند: دانشگاه‌ها و مدارس عالی فنی، دانشکده‌های تخصصی و مدارس عالی تخصصی و یا مدارس عالی هنر و موسیقی. وزارت علوم ایران, مدارک مدارس عالی فنی و هنر و موسیقی و مدارس تخصصی را نمی‌پذیرد و مدارک دانشگاه‌ها را صرفا مورد تایید قرار می‌دهد. لیکن اشخاصی که در مدارس عالی تخصصی و در دانشگاه‌ها تحصیل کرده‌اند شانس بالاتری برای یافتن کار خواهند داشت زیرا کلیه‌ی رشته‌ها در این مدارس واحدهای عملی دارند که اشخاص را آماده‌ی جذب بازار کار در آلمان می‌نماید. علاوه بر این، دانشگاه‌های خصوصی نیز در آلمان وجود دارد که دارای شهریه می‌باشند و از نظر مقام علمی نیز در مقایسه با سایر دانشگاه‌های اتحادیه‌ی اروپا در سطح بالایی هستند.

از نمونه مقاطعی که  امروزه در آلمان دانشجوی بین المللی می‌پذیرد از مقطع فوق لیسانس به بالا می‌باشد. همچنین این کشور با توجه به صنعتی بودن، گزینه‌ی خوبی برای رشته‌های فنی و مهندسی می‌باشد. بدین معنا که بازار کار فوق العاده ای را جهت کار در آلمان برای مهندسین در دسترس قرار می‌دهد. اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که رشته‌ی انتخابی در مقطع فوق لیسانس تا حد امکان باید با رشته‌ی مقطع لیسانس مرتبط باشد. همچنین حداقل معدل مورد نیاز برای اقدام 15 می‌باشد.

تحصیل دکتری در آلمان به صورت  Jobیا شغل است و در صورتی که به استخدام دانشگاه درآیید به شما حقوق نیز تعلق می‌گیرد. حداقل حقوق کارگر در آلمان ساعتی 8 یورو است و حداقل حقوق سالیانه برای کارگر تقریبا 30 هزار یورو می‌باشد و این رقم برای مهندسین حداقل سالی 40 هزار یورو است.

علاوه بر این حتی اگر در ابتدا به استخدام دانشگاه در نیایید می‌توانید دوره‌ی دکتری خود را از طریق تحقیق بگذرانید که در این صورت نیز بعد از گذشت یک یا دو ترم به شما حقوق تعلق خواهد گرفت. از مهم‌ترین شرایط برای اقدام جهت مقطع دکتری داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 به بالا و یا حداقل مدرک زبان آلمانی B2می‌باشد.

جهت تحصیل در آلمان شما باید پیش از ارسال مدارک به دانشگاه مربوطه، مدارک شما مورد تایید سفارت آلمان نیز قرار گیرد. فرصت ارائه‌ی مدارک لازم و اقدام برای دانشگاه مربوطه حداکثر 8 ماه قبل از شروع ترم می‌باشد. در نتیجه بهتر است شما از یک سال قبل تدارکات کارهای خود را ببینید تا به موقع بتوانید اقدام نمایید.

افراد پس از فارغ التحصیلی می‌توانند برای مقطع تحصیلی بالاتر یا کار در آلمان اقدام نمایند.

error: Content is protected !!