2024/06/20

تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان:

سیستم آموزشی انگلستان

سیستم آموزش انگلستان به خاطر کیفیت بالا و استانداردهای پیشرفته در کل دنیا زبانزد همگان می‌باشد. در کل، سیستم آموزش انگلستان دارای پنج مرحله‌ی تحصیلی به شرح زیر می‌باشد:

 • تحصیل پیش دبستانی
 • تحصیلات دبستان ابتدائی
 • تحصیلات متوسطه
 • تحصیلات پیشرفته (FE)
 • تحصیلات عالی (HE)

کودکان انگلیسی از سن سه سالگی تا 16 سالگی وارد سیستم آموزشی شده و ملزم به حضور در مدرسه به عنوان تحصیل اجباری می‌باشند. ولی بعد از آن و در انتخاب مراحل بعدی تحصیل، آزاد هستند. بنا به تعریف، آموزش عالی انگلستان سطح تحصیلی است که پس از مدرسه‌ی متوسطه در سلسله مراتب آموزشی انگلستان مطرح می‌شود. انگلستان ترکیبی متنوع از حدود 100 دانشگاه در سراسر کشور دارد که این یعنی شما حق انتخاب زیادی از موسسه انتفاعی در شهرهای روستایی کوچک گرفته تا دانشگاه های بزرگ شهری خواهید داشت. اکثر شهرهای بزرگ دارای 2 یا چند دانشگاه هستند و تنها بیش از 30 موسسه آموزشی عالی هستند که به صورت مجزا فعالیت می‌کنند.

شرایط تحصیل در انگلستان

انواع مقاطع تحصیلی آموزش عالی در انگلستان به شرح زیر است:

 • مقطع لیسانس: دوره‌های لیسانس که شامل طیف وسیعی از درجات اولیه (لیسانس) می‌باشد: مدارک و درجات معمولی، وضعیت دبیر ماهر، درجات اولیه‌ی پیشرفته، درجات یا مدارک متفرقه .سایر مقاطع لیسانس عبارتند از: درجات Foundation، SVQ، NVQ، HND یا دیپلم ملی عالی ( یا معادل)، NHC ( یا معادل) و غیره. مقطع لیسانس معمولا 3 سال به طول می‌انجامد در حالی که در اسکاتلند ممکن است 4 سال هم ادامه یابد.
 • مقطع فوق لیسانس: این دوره‌ها به دکترا، درجه‌ی ارشد، دیپلم‌های کارشناسی ارشد، گواهی‌های تحصیلی فارغ التحصیلی (PGCE) منتهی می‌گردد .برای ورود به این دوره، فرد لازم است که درجه/ مدرک اول (لیسانس) را در اختیار داشته باشد. اتمام این دوره معمولا 1 سال طول می‌کشد.
 • مقطع PhD: که معمولا این دوره 3 ساله می‌باشد، تحصیل دکترا در انگلستان به صورت دو دوره‌ی پژوهشی محور و آموزشی محور در رشته‌های مختلف تحصیلی می‌باشد. دانشجو برای اخذ مدرک PhD  نیازمند ارائه‌ی رساله‌ی پژوهشی در حیطه‌ی طرح پروپوزال پیشنهادی می‌باشد.

 

مزایای تحصیل در انگلستان

دانشگاه‌های انگلستان  به عنوان با کیفیت‌ترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شوند. همچنین ارائه‌ی رشته‌های مختلف سبب شده است که تحصیل در انگلستان بین بسیاری از دانشجویان بین‌المللی محبوب باشد و سالانه ۴۴۲,۰۰۰ دانشجوی خارجی در بریتانیا مشغول به تحصیل شوند. از مزایا و دلایل تحصیل در انگلستان ۲۰۲۰ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم آموزش عالی انگلستان

سیستم آموزش عالی انگلستان از بهترین نظام‌های آموزشی جهان به شمار می‌رود و همواره در رده‌بندی‌های جهانی موفق به کسب جایگاه‌های بسیار خوبی شده‌است. دانشگاه‌های انگلستان در رده‌بندی جهانی کیو‌اس (QS) در سال ۲۰۲۰، موفقیت‌های زیر را کسب کردند:

کسب ۴ مقام برتر در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۲۰ (دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، دانشگاه یو سی ال (UCL و دانشگاه امپریال کالج لندن) و به ترتیب رتبه‌های چهارم، هفتم، هشتم و نهم جهان را در سال ۲۰۲۰ کسب کردند).

کیفیت بالای تحصیلی در انگلستان

تضمین کیفیت تحصیلی دانشگاه‌‌های انگلستان در جهان مشهور است. همه‌ی دانشگاه‌‌ها و کالج‌‌های انگلستان براساس استانداردهای دقیقی اداره می‌شوند که دولت وضع‌ می‌کند، بنابراین می‌توان اطمینان داشت که بهترین خدمات آموزشی، پشتیبانی تحصیلی و منابع در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.

همچنین به دلیل شهرت انگلستان در انجام بهترین پژوهش‌‌های جهان، می‌توان در دانشگاه‌‌های این کشور به به‌روزترین امکانات دسترسی داشت. انگلستان به لحاظ کیفیت آثار پژوهشی رتبۀ اول را در جهان کسب کرده و از آمریکا پیشی گرفته‌است. شاهد این امر کسب تقدیرنامۀ موضوعی است که به‌عنوان شاخص کیفیت آثار پژوهشی در نظر گرفته می‌شود. عملکرد قیاسی بین‌المللی پایگاه پژوهشی انگلستان، گروه کسب‌وکار، نوآوری و مهارت.

مدت تحصیل در انگلستان

دوره‌ی لیسانس در اکثر کشورها ۴ سال است، در حالی که تحصیل در انگلستان در مقطع لیسانس فقط ۳ سال به طول می‌انجامد و تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد، فقط ۱ سال به درازا می‌کشد. که این مسئله از لحاظ شهریه و هزینه‌ی زندگی به نفع شماست. همچنین مدت تحصیل در مقاطع دکتری 3 سال می‌باشد.

رضایت‌مندی دانشجویان از تحصیل در انگلستان

انگلستان با کسب رضایتِ بیش از ۹۰ درصد از دانشجویانش در حوزه‌ی تجربیات دوران دانشجویی در میان کشورهای انگلیسی‌زبان موفق به کسب بیشترین امتیاز در حوزه‌ی رضایتمندی دانشجویان خارجی شده‌ است.

آینده‌ی روشن شغلی با تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان، با تجارب متحول‌کننده‌ای که برای دانشجویان می‌سازد، موفقیت آنان را در زمینه‌ی آینده‌ی شغلی‌شان تضمین می‌کند.

امکان اخذ ویزای کار و اقامت دائم پس از تحصیل:

بعد از اتمام تحصیل برای دانشجویان امکان اخذ ویزای کار موجود می‌باشد که پس از چند سال می‌توانند تقاضای اقامت دائم و سپس پاسپورت انگلستان را ارائه کنند.

از دیگر مزایای تحصیل در  انگلستان:

 • فاصله‌ی کم انگلستان از ایران، زمان و هزینه‌ی رفت و آمد شما و خانواده‌تان را کاهش می‌دهد و زندگی حین تحصیل را برایتان خوشایندتر می‌کند.
 • نظام آموزشی انگلستان کوتاه‌ترین مسیر ممکن را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا بتوانند وارد دنیای کار شوند.
 •  دانشجویان خارجی به مدت ۲۰ ساعت در هفته اجازه‌ی کار خواهند داشت.
 • انگلستان فقط ۱ درصد از جمعیت دنیا را دارد و ۸ درصد از علم را در دنیا تولید می‌کند.
 • دانشگاه‌های انگلستان و مؤسسه‌های تحقیقاتی‌شان ۱۰۷ برندۀ جایزۀ نوبل تربیت کرده‌اند.
 • بر‌اساس پژوهش‌های شورای فرهنگی انگلستان در سال ۲۰۱۵ ، ۳۸ درصد از برندگان جایزۀ نوبلِ تحصیل‌کرده در خارج از کشور خودشان، در انگلستان تحصیل کرده بودند.
 • انگلستان صاحب رتبه‌ی دوم جهان در قدرت سیستم آموزشی است.
 • براساس رتبه‌بندی برترین کشورهای جهان از نظر کیفیت زندگی در سال ۲۰۱۹ در سایت U.S. News & World Report، انگلستان در رتبه‌ی دوازدهم قرار دارد.
 • براساس رتبه‌بندی برترین کشورهای جهان از نظر سیستم آموزشی و تحصیلی در سال ۲۰۱۹ به نقل از U.S. News & World Report، انگلستان در رتبه‌ی اول قرار گرفته است.
 • براساس رتبه‌بندی جهانی سایت Universitas 21 در سال ۲۰۱۹ انگلستان رتبه‌ی سوم را در زمینه‌ی کیفیت تحصیلات آموزش عالی کسب کرد.
 • به نقل از مؤسسه‌ی QS در سال ۲۰۲۰، انگلستان با داشتن ۳۶ دانشگاه در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه‌ی دوم را در زمینۀ استخدام فارغ التحصیلان به‌دست آورده است.
 • انگلستان در میان ۵ کشور برتر از نظر همکاری میان دانشگاه و صنعت قرار دارد.
 • انگلستان از سال ۱۹۰۱ تا کنون در رتبه‌ی دوم بیشترین تعداد برندگان جایزه‌ی نوبل پزشکی قرار دارد.
 • براساس اعلام مؤسسه‌ی تامسون رویترز، دانشگاه‌های امپریال کالج لندن، کمبریج و منچستر در بین ۱۰ دانشگاه نوآور اروپا قرار دارند.
 • شهر لندن رتبه‌ی نخست جهان را در تعداد دانشجویان خارجی دارد و بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی از ۲۰۰ کشور دنیا تحصیل در لندن را انتخاب کرده‌اند.
 • بر طبق پژوهش‌های انجام شده‌ی سازمان ملل متحد بین ۱۲۸ کشور، بریتانیا در رتبه‌ی سوم نوآورترین کشورهای جهان قرار دارد.
 • براساس پورتال رسمی Scimago Journal & Country Rank، انگلستان در رتبه‌ی دوم تحقیقات پزشکی دنیا قرار دارد که نشان دهنده‌ی حجم زیاد آزمایش‌ها و تحقیق‌های پزشکی در این کشور است.
 • ۸ دانشگاه لندن در میان ۱۰ دانشگاه برتر بریتانیا قرار دارند که بیشترین میزان حقوق آغاز به کار به فارغ‌التحصیلان آن‌ها تعلق می‌گیرد.
 • دانشگاه‌های بریتانیا با کسب امتیاز ۹۸.۵ درصد در بین دانشگاه‌های جهان، رتبه‌ی دوم را برای تحصیل به دست آورده‌اند. معیارهای این رتبه‌بندی براساس قدرت نظام آموزشی، دسترسی، رهبری و حاکمیت دانشگاه‌ها و زمینه‌های اقتصادی است.
error: Content is protected !!