۱۳۹۹/۰۵/۱۸

مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۰؛ سالی پربار برای مسیرهای استانی و منطقه‌ای

مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۰؛ سالی پربار برای مسیرهای استانی و منطقه‌ای

دهه‌ی جدید میلادی آغاز شده است. طی این دهه پیش بینی می‌شود که میلیون‌ها مهاجر از طریق مسیرهای مختلف مهاجرت استانی و منطقه‌ای وارد کانادا شوند. بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از پیشرفت‌هایی که طی سال جاری میلادی در کانادا و خارج کانادا رخ دهد و ممکن است سیاست‌های مهاجرتی کانادا را شکل دهد بیندازیم.

 

اعلام برنامه‌ی سطح مهاجرت ۲۰۲۰-۲۰۲۲ تا ماه مارس

تا ماه مارس وزیر مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا در موقعیتی قرار خواهد داشت که بتواند گزارش ساال ۲۰۱۹ در مورد مهاجرت را به پارلمان تقدیم کند. این گزارش معمولا اول ماه نوامبر هر سال منتشر می‌شود اما به خاطر انتخابات فدرال ۲۱ اکتبر به تاخیر افتاد. این گزارش از این جهت قابل اهمیت است که اطلاعاتی را در مورد اولویت‌های مهاجرتی دولت فدرل ارائه می‌کند. شاید مهم‌ترین بخش آن همین برنامه‌ی سطوح مهاجرت ۲۰۲۰-۲۰۲۲ باشد. می‌دانیم که اهداف مهاجرتی دولت فدرال برای سال ۲۰۲۰ (۳۴۱۰۰۰ تازه وارد) و ۲۰۲۱ (۳۵۰۰۰۰ تازه وارد) است. باید انتظار داشت که تا سال ۲۰۲۲ این تعداد به ۳۶۰۰۰۰ برسد.

 

تغییر در برنامه‌ی والدین و پدر/مادربزرگ‌ها نهایتا تا ماه آوریل

انتظار می‌رود که دولت کانادا  برنامه‌هایی را برای رسیدگی درخواست از طریق برنامه‌ی والدین و پدر/مادربزرگ‌ها تا ماه آوریل ۲۰۲۰ اعلام کند با اینکه دولت فدرال از طریق این برنامه قصد دارد سالانه ۲۱۰۰۰ مهاجر را جذب کند مدیریت فرایند جذب سال‌ها چالش برانگیز بوده است و اکنون درخواست‌ها فراتر از جایگاه‌های مهاجرتی موجود است. احتمال دارد که دولت فدرال فرایند جدیدی را راه اندازی کند که نقصان‌های قبلی را نداشته باشد.

 

تعهد اتاوا به منطقه‌ای سازی

به موجب برنامه‌ی سطوح مهاجرت ۲۰۱۹-۲۰۲۱ قصد دارد طی سال بعد از طریق برنامه‌ی مهاجرت استانی ۶۷۸۰۰ مهاجر (اعم از متقاضی اصلی، همسر و وابستگانشان) را جذب کند که حاکی از افزایش ۱۱ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ است. نه تنها استان‌ها و مناطق کانادا مایل هستد از طریق برنامه‌ی مهاجرت استانی مهاجر جذب کنند بلکه می‌خواهند بسیاری از مهاجران را به شهرهای کوچک‌تر خود جذب کنند. اکثر استان‌ها و مناطق کانادا شاهد هستند که حداقل ۸۰ درصد مهاجران در شهرهای بزرگ اسکان دارند و این امر توسعه اقتصادی در شهرهای کوچک‌تر و روستاها را دشوار می‌کند. بدین منظور چندتا از استان‌ها و مناطق کانادا زیرمجموعه‌هایی برای برنامه‌های مهاجرت استانی معرفی کرده‌اند.

 

در سال ۲۰۲۰ هزینه‌ی شهروندی لغو خواهد شد؟

در سال جاری قرار است دیگر پولی بابت درخواست شهروندی و طی مراحل آن از متقاضی دریافت نشود. در حال حاضر هر بزرگسال برای طی این فرایند باید مبلغ ۶۳۰ دلار کانادا بپردازد و بسیاری می‌گویند که این مبلغ در توان خانواده‌های کم درآمد نیست. البته معلوم نیست دقیقا چه زمان این هزینه لغو خواهد شد اما می‌توان انتظار داشت که نرخ دریافت تقاضا برای شهروندی موقتا متوقف شود و یا کاهش پیدا کند. چرا که مهاجران طبیعتا تصمیم می‌گیرند بعد از رایگان شدن آن اقدام کنند. بعد از این است که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۴ نرخ درخواست شهروندی ۴۰ درصد افزایش پیدا کند.

 

سرنوشت آمریکا و بریتانیا

باید منتظر ماند و دید در عرصه‌ی سیاست دو کشور دوست یعنی ایالات متحده و بریتانیا چه اتفاقاتی خواهد افتاد. اگر برگزیت نهایی شود و بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا بیرون بیاید، تحت دولت محافظه کار بوریس جانسون سیستم مهاجرتی خود را بر پایه‌ی امتیاز بنا خواهد نهاد و با کانادا در این زمینه به رقابت خواهد پرداخت!

 

از سوی دیگر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در ایالات متحده را هم پیش رو داریم؛ نتیجه‌ی این انتخابات کانادا را از بسیاری جهت تحت تاثیر قرار خواهد داد. کانادا می‌خواهد توافق‌نامه‌ی کشور ثالث امن را که با آمریکا بر سر مدیریت درخواست‌های پناهندگی در سال ۲۰۰۲ امضا کرده است به روزرسانی کند. علاوه بر این حضور اکثریت جمهوری خواهان یا دموکرات‌ها در کاخ سفید، مجلس نمایندگان و یا مجلس سنا می‌توان راه را برای اجرای اصلاحاتی نظیر راه‌اندازی مسیرهای مهاجرت کاری بیشتر فراهم کند و این امر می‌توان رقابت با کانادا را در زمینه‌ی مهاجرت افزایش دهد. پرزیدنت ترامپ اغلب در سخنان خود کانادا را الگویی برای سیستم مهاجرت کاری/اقتصادی معرفی کرده است اما دولت او برای انجام اصلاحات مشابه کانادا فاقد حمایت‌های لازم در کنگره است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!