۱۳۹۹/۰۵/۱۸

سه برابر شدن نرخ مهاجرت به کانادا در ماه می

سه برابر شدن نرخ مهاجرت به کانادا در ماه می

جدیدترین داده‌های منتشر شده توسط اداره‌ی مهاجرت کانادا گویای این هستند که در ماه می نرخ مهاجرت به کانادا افزایش قابل توجهی داشته است. کانادا که در ماه آوریل تنها از ۴۰۰۰ مهاجر استقبال کرده بود در ماه بعد یعنی ماه می ۱۱۰۰۰ مهاجر را پذیرفته است. اکثر این مهاجران از کشورهای هند، چین، فیلیپین، نیجریه و ایالات متحده به کانادا آمده‌اند. جدیدترین داده‌های اداره‌ی مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا حاکی از این است که سیستم مهاجرتی کانادا در حال عادی شدن و برگشتن به روال سابق خود یعنی قبل از همه گیری کروناست.

 

کانادا در اوایل سال ۲۰۲۰ شروع بسیار خوبی را در جذب و پذیرش مهاجر داشت تا اینکه سر و کله‌ی کرونا پیدا شد و محدودیت‌های سفر و اختلالات در عملیات و فعالیت‌های اداره مهاجرت و سایر ارگان‌های دولتی کانادا پیش آمد. تنها طی یک ماه، حدود ۲۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ نفر توانستند رسما اقامت دائم کانادا بگیرند. البته در ماه مارس نرخ مهاجرت به کانادا کاهش یافت و طی ماه آوریل هم به پایین‌ترین سطح خود رسید. اما در جدیدترین داده‌ها و آمار منتشر شده، در ماه می نرخ مهاجرت با افزایش سه برابری توانسته ماه‌های قبل را جبران کند. این افزایش حاکی از این است که اداره‌ی مهاجرت کانادا هم اکنون در مقایسه با اوایل همه گیری کرونا می‌تواند درخواست‌های بیشتری را رسیدگی کند.

 

این داده‌ها همچنین به ما نشان می‌دهند که افراد بیشتری از محدودیت‌های سفر به کانادا معاف شده و وارد کانادا شده‌اند. طبق مقررات کنونی سفر به کانادا، افرادی که تاییدیه‌ی اقامت دائم یا COPR خود را قبل از ۱۸ مارس گرفته‌اند از محدودیت‌های سفر معاف هستند. برنامه‌ی مهاجرت استانی اصلی‌ترین منبع جذب دارندگان اقامت دائم در ماه می بوده است. بیش از ۲۰۰۰ نفر از دارندگان اقامت دائم را همسران شهروندان کانادایی و مقیمان دائم کانادا تشکیل داده‌اند. این افراد نیز از محدودیت‌های سفر به کانادا معاف هستند.

 

داده‌های اداره‌ی مهاجرت کانادا همچنین نشان می‌دهد که ۱۳۰۰ مهاجر به عنوان نیروی کار ماهر یا اسکیلد ورکر و عمدتا از طریق مسیر مهاجرتی Federal Skilled Worker Program (FSWP) اقامت دائم گرفته‌اند. علاوه بر این ۲۰۰۰ نفر دیگر نیز از طریق برنامه‌ی مهاجرتی تجربه کانادایی اقامت دائم گرفته‌اند. اکسپرس انتری و برنامه‌ی مهاجرت استانی از ماه مارس پذیرش‌های خود را به طور مرتب برگزار کرده‌اند. اداره‌ی مهاجرت برای متقاضیان برنامه‌ی مهاجرت استانی و دسته‌ی مهاجرتی تجربه‌ی کانادایی ۳۵۱۰۰ دعوتنامه یا ITA برای تقاضا جهت اقامت دائم صادر کرده است. علت صدور این حجم دعوتنامه برای متقاضیان این دو مسیر مهاجرتی این است که این افراد در مقایسه با متقاضیان اکسپرس انتری که خارج از کانادا هستند راحت‌تر می‌توانند فرایند اقامت دائم خود را تکمیل کنند؛ چون از آن‌جا که اکثر متقاضیان برنامه‌ی مهاجرت استانی و تجربه‌ی کانادا در داخل کانادا هستند و بنابراین کمتر تحت تاثیر اختلالات ناشی از کرونا قرار گرفته‌اند.

 

با این وجود اداره‌ی مهاجرت اخیرا از متقاضیان مسیر مهاجرتی  Federal Skilled Worker Program (FSWP) طی پذیرشی جدید دعوت کرده است. در واقع برخی از متقاضیان FSWP هم در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کنند و بنابراین تکمیل فرایند اقامت دائم برای آن‌ها نیز راحت‌تر خواهد بود. علاوه بر این بازگشت به پذیرش‌های جامع و مختص تمام برنامه‌های مهاجرتی حکایت از این دارد که اداره‌ی مهاجرت آمادگی دارد تا در انتهای سال ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ از مهاجرین بیشتری استقبال کند.با این تفاصیل و با توجه به افزایش نرخ مهاجرت به کانادا طی ماه می، و نیز با در نظر گرفتن این نکته که در فصل تابستان تعداد بیشتری از مهاجران وارد کانادا می‌شوند می‌توان انتظار داشت تا طی ماه‌های پیش رو افزایش نرخ مهاجرت ادامه یابد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!