2024/06/20

دبیرستان

مدارس متوسطه در کانادا

آموزش دوره‌ی متوسطه در کانادا برای دانش آموزان بین 12 تا 18 سال (پایه‌های 7 ام تا 12 ام) می‌باشد. این دوره در دبیرستان گذرانده می‌شود و ممکن است به دو بخش جونیور و سنیور (ارشد) (که در ساختمان‌های متفاوت یا حتی در مکان‌های مجزایی برگزار می‌شوند) تقسیم شود. دبیرستان‌های کانادا به دو قسمت جونیور ( Junior high) برای افراد 12 تا 14 سال (پایه‌های 7 تا 9) و کلاس‌های سنیور برای افراد 15 تا 17 سال (پایه‌های 10 تا 12) تقسیم می‌شوند. در کبک، دانشجویان در پایه‌های 7 تا 11 در دبیرستان حضور دارند و سپس برای دو یا سه سال دیگر به یک کالج عمومی یا فنی حرفه‌ای (collége d’enseignement général et professionnel/CEGEP)  منتقل می‌شوند. همانند مدارس ابتدایی، مدارس متوسطه نیز مختلط هستند.

 

مدارس متوسطه‌ی کانادا ممکن است در برنامه‌های تحصیلی (آکادمیک) یا فنی حرفه‌ای یا هنر تخصص داشته باشند؛ همه شامل برخی سیستم‌های آموزشی هستند که دانش آموزان را برای کالج های حرفه‌ای یا محلی و یا دانشگاه آماده می‌کنند. دروس اجباری یا اصلی برنامه‌ی درسی باید در ترم‌ها یا سال‌های تعیین شده توسط هر استان، تدریس شود. این دروس معمولا شامل انگلیسی (یا فرانسه)، ریاضیات، علوم عمومی، بهداشت، ورزش (آموزش فیزیکی) و مطالعات اجتماعی و علوم اجتماعی (که ممکن است شامل تاریخ و دولت کانادا، جغرافیا، تاریخ جهان و مسائل اجتماعی باشند) می‌باشند. علاوه بر دروس اجباری، داش آموزان دروسی اختیاری که در آینده به نفع آن‌هاست، انتخاب می‌کنند.

 

دروس اختیاری معمولا با توجه به نیمی از فعالیت‌های دانش آموز در پایه‌های نهم تا دوازدهم تشکیل می‌شود. حول و حوش پایه‌ی نهم، دانش آموزان برای شروع برنامه ریزی شغلی خود و انتخاب دروسی که در حوزه‌ی انتخابی‌شان به سود آن‌هاست، مشاوره‌ی راهنمای شغلی را دریافت می‌کنند. این مشاوره در کل سال‌های ارشد (Senior)  دبیرستان و در کالج ادامه دارد. مدارس بزرگ‌تر ممکن است گزینه‌های مختلفی برای دروس انتخابی در سه سطح تحصیلی، حرفه‌ای و عمومی ارائه دهند. دانش‌آموزانی که قصد رفتن به کالج یا دانشگاه را دارند دروسی از قبیل علوم آکادمیک (زیست، شیمی، فیزیک)، ریاضیات عالی (جبر، هندسه، مثلثات و حسابان)، ادبیات انگلیسی یا فرانسه‌ی پیشرفته، انشا، علوم اجتماعی یا زبان‌های خارجی را انتخاب می‌کنند.

 

برنامه‌های فنی و حرفه‌ای ممکن است آموزش خود را در 4 حوزه‌ی زیر ارائه دهند: آموزش کشاورزی که دانش آموزان را برای مدیریت و عملیات مزارع آماده می‌کند؛ آموزش کسب و کار که به دانش آموزان درباره‌ی حوزه‌های تجاری آموزش می‌دهد؛ اقتصاد خانه که دانش آموزان را برای مدیریت خانه، مراقبت از کودک و بیمار آماده می‌کند؛ آموزش‌های حرفه‌ای و صنعتی که آموزش‌هایی را برای مشاغل مکانیک، تولیدی، ساخت و ساز و سایر حرفه‌ها به دانش‌آموزان ارائه می‌کند. دانش‌آموزانی که علاقه‌مند هستند از دبیرستان به کسب و کار وارد شوند ممکن است دوره‌های تایپ، کتابداری، علوم رایانه و یا سایر دوره‌های انگلیسی یا فرانسه را بگذارنند.

 

ورزش‌های مدرسه در کانادا مشهور هستند اگرچه اکثرا در خارج از ساعات مدرسه (فعالیت فوق برنامه) انجام می‌شوند. ورزش‌های تیمی پرستیژ بالایی در دبیرستان دارند و بودن در تیم مدرسه برای بسیاری از دانش آموزان نسبت به دانش‌آموز برتر کلاس بودن از اهمیت بیشتری برخوردار است. اغلب به شوخی گفته می‌شود که دانش آموزانی که در ورزش برتری دارند در کارهای تحصیلی خود بسیار ضعیف و تنبل هستند. با این حال اگر نمرات دانش آموز به حد نصاب مورد نیاز نرسد، تا زمان بهبود نمراتش از حضور او در تیم ورزش جلوگیری به عمل می‌آید (و او به طور مداوم مورد نظارت قرار می‌گیرد). ورزش دبیرستان در مرکز فعالیت‌های مدرسه است و همچنین در صدر فعالیت‌های مهم کالج‌های کانادا می‌باشند.

 

علاوه بر ورزش، بسیاری از فعالیت‌های تحت اسپانسرشیپ مدرسه از جمله باشگاه‌های علوم و طبیعت، سازمان‌های موسیقی (باندهای موسیقی و گروه کر)، گروه‌های هنری و نمایش و باشگاه‌های زبان در خارج از ساعات مدرسه انجام می‌شوند. اکثر دبیرستان‌ها یک روزنامه‌ی دانش آموزی و یک تاریک خانه‌ی عکاسی نیز در اختیار دارند. کالج‌ها و دانشگاه‌ها و همچنین کارفرمایان توجه زیادی به دستاوردها و موفقیت‌های دانش آموزان در فعلایت‌های فوق برنامه‌ی دبیرستان دارند. دبیرستان‌های کانادا همچنین مراکز اجتماعی مهمی محسوب می‌شوند و مشارکت در رویدادهای اجتماعی تحت سازماندهی مدرسه همانند رقص‌های مدرسه و بازی‌های هاکی فصلی بسیار رایج هستند.

مقالات مرتبط:

کتابهای درسی دبیرستان های کانادا

تحصیل در دبیرستان کانادا چگونه است؟ روش تدریس در دبیرستان کانادا؟

error: Content is protected !!