۱۴۰۱/۰۲/۲۹

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا چیست و مدت زمان تحصیل چند سال است؟

دانشگاه کانادا

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا چیست و مدت زمان تحصیل چند سال است؟ – دانشگاه کانادا

رشته پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی به دلیل طولانی بودن دوره های اموزشی بسیار سخت و گاهی خسته کننده می باشد که افراد با شناخت توانایی و استعدادشان باید به سراغ این رشته بروند. گاهی فرد به دلیل جایگاه اجتماعی که این رشته دارد به سراغش می روند و میانه راه رها می کند. لذا کسانی باید به سراغ رشته پزشکی بروند که اطلاعات جامعی نسبت به ان داشته باشند .

تحصیل پزشکی در کانادا
تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا رویای بیشتر جوانان ایرانی بوده وهست. به علاوه اینکه کانادا کشوری مهاجرپذیر می باشد. دانشگاه های کانادا با داشتن اساتید کارازموده افراد زیادی را به این کشور برای تحصیل در رشته پزشکی جذب کرده است . از این رو فضای رقابتی سنگینی برای دانشجویان متقاضی در دانشکده های پزشکی کانادا وجود دارد و به طور تقریبی ۱۷ دانشکده پزشکی در کانادا در رتبه بندی جزو برترین ها می باشند .

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا چیست؟

شرایط عمومی

داشتن سن مناسب برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه کانادا مهم است؛ در صورت بالا بودن سن شانس کمتری برای فرد به وجود می اید. برای شروع تحصیل باید پیش نیازهای این رشته را بدانید:
• داشتن مدرک دیپلم با حداقل معدل ۱۵( گذراندن دوره پیش دانشگاهی الزامیست ).
• مسلط بودن روی زبان انگلیسی به دلیل اینکه دانشگاه های کانادا اکثرا به زبان انگلیسی تدریس می کنند.
• قبولی در ازمون ورودی پزشکی
• رزومه
• توصیه نامه
و در نهایت دانشجو براساس نمره هایی که کسب کرده ومیزان ضریب هوشی انتخاب می شود .

دانشگاه کانادا

شرایط ورود:

۱٫ فرد باید در رشته های علوم پایه لیسانس خود را اخذ کرده باشد؛ به طور مثال زیست شناسی
۲٫ کسب حدقل نمره قبولی در امتحانات تافل(۷۹ و ۱۰۰ ) و ایلتس (۵٫۶ و۷ )
۳٫ داشتن مجوز دانشجویی
۴٫ داشتن مدرک قبولی در امتحانات MCAT وCASPer
۵٫ داشتن حداقل معدل قبولی از موسسه

ازمون MCAT

آزمون MCAT ازمونی استاندارد است که در اکثر دانشگاه های کانادا برگزار می شود و برای ورود به رشته پزشکی لازم است . برای شرکت در این ازمون بایستی نسبت به شرایط ان اگاه باشید تا در صورت عدم قبولی, مجددا امتحان دهید. شما می توانید در یک سال, سه بار و در دو سال, چهار بار و در تمام طول عمر خود هفت بار در این ازمون شرکت کنید. می توانید با مراجعه به سایت AAMC منابع مطلعه در این ازمون را تهیه کنید. این منابع به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است .

ازمون CASPer

این آزمون به منظور ارزیابی و شایستگی فرد برگزار می شود تا با نتایج به دست امده از میان داوطلبان, افراد بهتری را انتخاب کنند . این ازمون حدود ۹۰ دقیقه می باشد که چهار بخش ان از سناریوهایی تشکیل شده که در هرکدام سوالاتی مطرح می شود وفرد داوطلب تنها پنج دقیقه برای پاسخگویی فرصت دارد و بخش های دیگر(۸بخش) براساس ویدیوهایی است که دانشگاه طراحی کرده است . سوالات ممکن است مرتبط با علم پزشکی نباشد. هزینه این ازمون برعهده داوطلب می باشد.
مدت زمان تحصیل پزشکی در کانادا چند سال است
تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا در بازه های زمانی متفاوتی صورت می گیرد. در ابتدا برای کسب مدرک لیسانس پزشکی حدود ۳ الی ۴ سال در یکی از رشته های علوم پایه و پیش نیاز زمان لازم است که علوم پایه شامل:  فیزیک،  شیمی الی،  شیمی عمومی و بیولوژی می باشد که بعد از اخذ مدرک لیسانس شما می توانید برای تخصص مورد نظر خود طی ۷ الی ۹ سال در یکی از دانشگاه های کانادا اقدام کنید. در مجموع مدت زمانی که دانشجو احتیاج به گذراندن دوره پزشکی در دانشگه کانادا دارد به این صورت است:

• کارشناسی در رشته های علوم پایه حدود چهار سال ( برای سایر رشته ها نیز باید پیش نیاز مربوط به خودش گذرانده شود )
• تحصیلات پزشکی حدود چهار سال
• دوره رزیدنتی (متناسب با انتخاب فرد ) ۳الی ۷ سال

تحصیل پزشکی در کانادا

دانشگاه های پزشکی کانادا

تحصیل پزشکی در یکی از دانشگاه های کانادا بسیار با اعتبار بوده به دلیل اینکه دانشگاه های کانادا در سطح جهانی رتبه بالایی دارند و جزو برترین دانشگاه ها محسوب می شوند. به طور مثال دانشگاه تورنتو یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی به حساب می اید و رتبه ۱۳ را در جهان دارد. پذیرش در این دانشگاه بسیار سخت است و متقاضیان برای ورود به این دانشگاه بایستی در ازمون ورودی قبول شوند.

هزینه زندگی و تحصیل در کانادا

هر فرد سبک زندگی خود را دارد و از ان پیروی می کند که این موضوع برای فردی که قصد زندگی و یا تحصیل در این کشور را دارد بسیار مهم است و باید نسبت به هزینه ها در کانادا اگاه باشد . نیاز مسکن,خوراک, پوشاک از مهم ترین نیازهای هر فردی می باشد که اگر بخواهیم فقط این موارد را در نظر بگیریم هزینه زندگی تقریبا بین ۱۰۰۰۰تا ۱۲۰۰۰دلار می باشد که البته بسته به نوع شهری که فرد قصد زندگی دارد این رقم کمی تغییر می کند .
اگر کسی قصد تحصیل در کشور و دانشگاه کانادا داشته باشد به خصوص اگر تحصیل از نوع پزشکی باشد بسته به نوع دانشگاه متفاوت می باشد. به طور تقریبی دانشجو در طول سال بین ۱۲۰۰۰تا ۳۰۰۰۰دلار را باید پرداخت کند. برخی از شهریه های بدین صورت است :

دانشگاه تورنتو حدود ۲۸۰۰۰دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیا حدود ۱۸۰۰۰دلار
دانشگاه البرتا حدود ۱۳۰۰۰دلار
دانشگاه کلگری حدود ۱۶۰۰۰دلار
دانشگاه دالهاوسی حدود ۱۹۰۰۰دلار

موقعیت کار پس از تحصیل

دریافت مدرک MD اولین قدم برای طبابت کردن می باشد . لذا فرد پس از پایان تحصیل باید برای شروع کار مجوز های لازم را اخذ کند تا بتواند در کانادا طبابت کند و به عنوان یک پزشک متخصص شناخته شود.

مقالات مرتبط:

تحصیل پزشکی در دانمارک

تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در کانادا

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا ۲۰۲۲

حرف اخر

در این مقاله تلاش کردیم هر ان چه که نمیدانید و یا دیگران اطلاعی به شما عزیزان نداده اند, ما در اختیار شما قرار دهیم. ما از شما می خواهیم با انتخاب درست به سمت رشته پزشکی و تحصیل در دانشگا کانادا بروید چرا که تحصیل در کشور دیگر مشکلات و چالش هایی را به همراه خواهد داشت از جمله استرس, مشکلات روحی و روانی که ممکن است با روحیه شما سازگاری نداشته باشد وخیلی از مواردی که مطلبد شما فردی اگاه, صبورو پخته باشید تا با تمامی موانع برسرراه روبه رو شوید و با موفقیت این مسیر را طی کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!