دعوت از ۳ هزار و ۶۰۰ متقاضی، در بزرگترین پذیرش اکسپرس انتری سال ۲۰۱۹

جدیدترین خبرها حاکی از اینند که دولت کانادا امروز یعنی دهم ماه جولای در جدیدترین پذیرش اکسپرس انتری، برای ۳ هزار و ۶۰۰ متقاضی مهاجرت دعوت‌نامه صادر کرده است که تا به اینجای سال ۲۰۱۹، بزرگترین پذیرش محسوب می‌شود. حداقل امتیاز در پذیرش امروز ۴۶۰ بود که نسبت به پذیرش قبلی که در تاریخ ۲۶ ژوئن برگزار شد حاکمی از کاهش دو امتیازی است.

 

این‌که کانادا برای این تعداد متقاضی دعوتنامه صادر کرده است نشان دهنده‌ی عزم او برای افزایش تعداد مهاجران در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۹ از طریق برنامه‌های مهاجرتی اسکیلد ورکر فدرال است؛ این برنامه‌ها توسط اکسپرس انتری مدیریت می‌شوند و عبارت اند از  Federal Skilled Worker Class، Federal Skilled Trades Class و Canadian Experience Class.

 

گفتنی است اکسپرس انتری بخشی از برنامه‌ی مهاجرت استانی کانادا را نیز مدیریت می‌کند؛ برنامه‌ی مهاجرت استانی هم قرار است طی سال جاری و سال بعد تعداد بیشتری مهاجر را بپذیرد. همانطور که می‌دانید متقاضیان اکسپرس انتری بر اساس عواملی نظیر سن، تحصیلات، سابقه‌ی کار نیازمند مهارت و تسلط بر زبان انگلیسی یا زبان فرانسه امتیاز دریافت می‌کنند. برای متقاضیانی که بالاترین امتیاز را دارند برای تقاضا جهت اقامت دائم دعوتنامه صادر می‌شود.

 

متقاضیانی که در پذیرش امروز از آن‌ها دعوت شد ۶۰ روز فرصت دارند تقاضای خود برای اقامت دائم کانادا را ارائه کنند. وزارت مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا به طور استاندارد شش ماه برای رسیدگی به درخواست‌های اکسپرس انتری زمان تعیین کرده است.

 

خوب است بدانید اداره‌ی مهاجرت کانادا تا به اینجای سال جاری میلادی ۴۵ هزار و ۴۰۰ دعوتنامه صادر کرده است. با این حساب تا شکستن رکورد صدور دعوتنامه در سال ۲۰۱۸ اندکی باقی مانده است.  همچنین ذکر این نکته ضروری است که وقتی بین پذیرش‌ها فاصله‌ی زمانی بیشتری باشد، حداقل امتیاز نیز افزایش می‌یابد. بنابراین می‌توان کاهش حداقل امتیاز در پذیرش امروز را به فاصله‌ی زمانی تنها دو هفته بین پذیرش امروز و پذیرش قبلی مرتبط دانست.

 

اداره‌ی مهاجرت در این پذیرش هم از قاعده tie-break استفاده کرد: ۱۱ ژوئن ۲۰۱۹ راس ساعت ۱۲:۲۷:۱۸  UTC. این بدین معنی است که تمام متقاضیانی که حداقل امتیازشان در سیستم جامع رتبه بندی ۴۶۰ بوده است و نیز تمام متقاضیانی که امتیازشان از این هم بیشتر بوده و قبل از این تاریخ و ساعت پروفایل خود را وارد صف انتظار اکسپرس انتری کرده‌اند در پذیرش امروز دعوتنامه دریافت نموده‌اند. در زیر، نمونه‌هایی فرضی از متقاضیانی که در پذیرش ۱۰ جولای ۲۰۱۹ دعوتنامه دریافت کرده‌اند آورده شده است:

 

ابراهیم ۳۲ ساله است و مدرک فوق لیسانس دارد. او سه سال سابقه کار به عنوان مشاور مدیر را در کارنامه‌ی خود دارد. ابراهیم در امتحان آیلتس شرکت کرده و در تمام مهارت‌های زبانی نمره ۸ را کسب نمود. با این‌که او تا به حال در کانادا نه کار کرده و نه تحصیل، با داشتن ۴۶۲ امتیاز در سیستم جامع رتبه‌بندی واجد شرایط دریافت دعوتنامه در پذیرش امروز بوده است.

 

حمید ۴۰ ساله است. او تحصیلات خود را تا مقطع لیسانس ادامه داده است و طی ۱۵ اخیر کسب و کار اینترنتی خود را اداره می‌کرده است. او ازدواج کرده است و همسری ۳۲ ساله و دارای مدرک لیسانس دارد. البته همسر او علاوه بر لیسانس یک گواهی تحصیلی در مقطع تحصیلات دانشگاهی (در حد فوق دیپلم) هم دارد.همسر حمید طی ۱۰ سال اخیر چهار سال در شغل معلمی فعالیت داشته است. این زوج به زبان انگلیسی تسلط دارند و البته هیچ یک از آن دو تا به حال در کانادا نه کار کرده و نه تحصیل. این دو زن و شوهر وارد صف انتظار شدند و البته همسر حمید، هانیه، عنوان متقاضی اصلی بود. امتیباز آن‌ها در سیستم جامع رتبه بندی ۴۶۰ و برای دریافت دعوتنامه در پذیرش ۳ هزار تایی امروز کافی بوده است.