در این مقاله به معرفی مهم‌ترین و معتبرترین دانشگاه انگلیسی‌زبان استان کبک (و به عبارتی کشور کانادا) یعنی دانشگاه مک‌گیل می‌پردازیم.

 

دانشگاه مک‌گیل در شهر مونترال واقع شده و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا است. این دانشگاه در سال ۱۸۲۱ توسط یک بازرگان اسکاتلندی بنا نهاده‌‌شد و در حال حاضر حدود ۳۳۰۰۰ دانشجو یعنی یک پنجم کل دانشجویان کانادا در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در شعبه‌های مختلف این دانشگاه در حال تحصیلند. سال گذشته این دانشگاه از بین ۲۰۰ دانشگاه‌ معتبر دنیا رتبه  ۱۸ را به دست آورد. تعدادی از دانشمندان سرشناس و برندگان جوایز معتبر دنیا مانند جایزه نوبل در رشته‌‌های مختلف از جمله دانشجویان ‌این دانشگاه بوده‌اند.

 

دانشگاه مک‌گیل از نظر تنوع رشته‌های تحصیلی از بسیاری از دانشگاه‌های آمریکای شمالی برتر است. این دانشگاه به طور کلی از ۱۳ دانشکده و مرکز آموزشی تشکیل شده است که عبارتند از: دانشکده‌ی حقوق، دانشکده‌ی موسیقی، دانشکده‌ی مهندسی، دانشکده کشاورزی، دانشکده‌ی آموزش‌‌های مذهبی، دانشکده‌ی هنرهای زیبا، دانشکده‌ی پزشکی، دانشکده‌ی دندانپزشکی، دانشکده‌ی علوم، دانشکده‌ی مدیریت، مرکز آموزش عالی، مرکز تحصیلات تکمیلی، علوم محیط زیست و دانشکده‌ی تربیت معلم. در این دانشکده‌ها بیشتر از ۳۰۰ برنامه‌ی تحصیلی در چهار زمینه‌ی مختلف به دانشجویان ارائه می­‌شود که عبارتند از:

 

• تحصیلات دوره کارشناسی

• دوره‌های تحصیلی بعد از کارشناسی

• دوره‌‌های تکمیلی کوتاه مدت

• دوره‌های کارشناسی

• دوره‌‌های تابستانی

 

دانشگاه مک‌گیل در رشته‌ها و زمینه‌های متفاوت و متنوعی دانشجو می‌پذیرد. کسانی که در استان کبک موفق به اخذ مدرک از کالج شده‌‌اند یا مدرک دیپلم متوسطه خود را در سایر استان‌‌های کانادا یا خارج از کانادا دریافت کرده‌‌اند می‌توانند برای ورود به این مقطع اقدام کنند. دوره کارشناسی در دانشگاه مک‌گیل برای کسانی که در کبک دوره کالج را به اتمام رسانده‌اند حدود سه سال و برای کسانی که در خارج از کبک دیپلم گرفته‌اند چهار سال است.

 

 

 

دوره‌های کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا

 

دانشگاه مک‌گیل هر ساله بیش از ۸۰۰۰ دانشجو در بیش از ۲۵۰ رشته از سراسر دنیا در این مقاطع می‌پذیرد اما از آنجایی که این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌‌های آمریکای شمالی است، طبیعتا اخذ پذیرش از آن کار ساده‌ای نیست. با این حال فارغ‌‌التحصیلان دانشگاه مک‌گیل _در اغلب رشته‌‌ها_ در میدان رقابت و بازارهای کار از بهترین‌ها به شمار می‌‌روند.

 

دوره‌های تحصیلی تکمیلی کوتاه مدت

 

این دوره‌‌ها مناسب افرادی هستند که برای ارتقای سطح علمی خود مایل به گذراندن دوره‌های تکمیلی هستند. افراد بسیاری بعد می‌خواهند از اتمام کالج با گذراندن دوره‌‌های علمی یا فنی کوتاه‌مدت به سرعت وارد بازار کار شوند. همچنین کسانی که در نظر دارند یکی از رشته‌های دانشگاهی را به صورت پاره‌‌وقت بگذرانند از این دوره‌ها استفاده می‌کنند. این دوره‌ها به خصوص برای مهاجرانی که قصد دارند مدرک تحصیلی و دانش خود را با دانش روز در کانادا تطبیق دهند و در بازار کار رقابت مناسبی با هم‌‌رشته‌های خود داشته باشند بسیار مناسب است. با این که این دوره‌ها معمولا کوتاه‌مدت است در پایان دوره، دیپلم یا گواهی مربوط به دانشجویان اعطا می‌شود. طبیعی است مدرک ارائه شده فقط برای ورود به بازار کار قابل استفاده است و برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر کافی نیست.

 

دوره‌‌های تابستانی

 

این دوره‌‌ها هم برای دانشجویان تمام‌وقت و هم برای دانشجویان انتقالی از دانشگاه‌های دیگر کانادا برگذار می‌شود. بعضی از دانشجویان سایر دانشگاه‌‌های کانادا نیز می‌توانند به صورت مهمان از دوره‌ها تابستانی استفاده می‌کنند. همین‌طور بعضی اوقات پذیرشی که به دانشجویان دریافت می‌کنند پذیرش مشروط است و دانشجو باید واحدهای درسی خاصی را بگذراند که معمولا این دانشجویان از دوره‌های تابستانی استفاده می‌کنند.

 

دانشگاه مک‌گیل از سه زیرشاخه تشکیل شده ‌است که اصلی‌ترین آن در مرکز شهر مونترال قرار دارد. شاخه‌ی دوم دانشکده، مک‌دونالد نام دارد و در غرب مونترال واقع شده است. این دانشکده به علوم کشاورزی و محیط زیست اختصاص دارد و در ۵  رشته‌ی کارشناسی از جمله مهندسی منابع طبیعی، علوم محیط زیست، صنایع غذایی و علوم تغذیه دانشجو ثبت نام می‌کند.  دانشکده‌ی سوم، مدرسه‌ی موسیقی مک‌گیل است که در مرکز شهر واقع شده و متشکل از یک ساختمان تاریخی زیبا و یک مجموعه‌ی عظیم ۵۰ میلیون دلاری مدرن است. این دانشکده دارای سالن‌های باشکوه و مجهز است و از سال‌های سال پیش همچنان عنوان بزرگترین مدرسه موسیقی کانادا را یدک می‌کشد.